Słownik studenta

ULA - duża sala, w której studenci spotykają się na wykładach. Łatwo do niej trafić - trzeba tylko iść za grupami studentów z notatnikami. Mówimy: Spotkamy się w auli. Wykład odbędzie w auli. Aulę łatwo znaleźć. Zajęcia odbędą się w sali nad aulą.

ZESNE - opłata za naukę, pobierana w szkołach różnego typu (od szkoły podstawowej po szkołę wyższą). Mówimy: Pobierać czesne. Wysokość czesnego. Uiścić czesne.

YSKUSJA - kulturalna wymiana poglądów na dany temat, która powinna doprowadzić do jakichś wniosków. Mówimy: Ożywiona dyskusja. Otwieram dyskusję. Prowadzić dyskusję. Maciek zabrał głos w dyskusji.

DZIEKAN - bardzo ważna osoba na każdym wydziale wyższej uczelni; ktoś, kto kieruje wydziałem. Mówimy: Dziekan Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Został dziekanem na wydziale biologii. Pan dziekan. Pani dziekan. Porozmawiaj z panem dziekanem naszego wydziału. Porozmawiaj z panią dziekan. Przedstawiam państwu nowego pana dziekana. Powitajmy nową panią dziekan.

DZIEKANAT - biuro kierowane przez dziekana, zajmujące się sprawami studentów i wydziału wyższej uczelni. W dziekanacie załatwiamy wszelkie formalności, między innymi odbieramy indeksy i karty zaliczeniowe. Mówimy: Złożyła indeks w dziekanacie. Proszę zgłosić się w dziekanacie. Idę do dziekanatu.

MMATRYKULACJA - uroczystość przyjęcia studentów pierwszego roku; także: wpisanie kogoś na listę studentów szkoły wyższej. Mówimy: W trakcie uroczystego rozpoczęcie roku akademickiego odbyła się immatrykulacja i wręczenie indeksów studentom pierwszego roku. Zapraszamy na immatrykulację. Elektroniczna immatrykulacja.

INAUGURACJA - na wyższej uczelni uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego. Mówimy: Inauguracja uczelniana. Jutro odbędzie się inauguracja roku akademickiego. Zapraszamy na inaugurację. Po inauguracji spotkamy się z opiekunem roku.

INDEKS - bardzo ważny dokument studenta. Do indeksu student zbiera wpisy o zaliczeniach i zdanych egzaminach. Wykładowcy wpisują do książeczki studentka (czyli indeksu) oceny. Na podstawie wpisów w indeksie studenci zaliczają semestry i kolejne lata. Mówimy: Brakuje mi jeszcze kilku wpisów w indeksie. Chętnie chwalił się swoim indeksem. Profesor wpisuje do indeksu zaliczenia z wykładu.

OLOKWIUM - rodzaj sprawdzianu na wyższej uczelni. Mówimy: Zaliczyłem kolokwium. Jutro mam kolokwium z zoologii. Muszę jeszcze poprawić dwa kolokwia. Uczę się do kolokwiów z astronomii i optyki.

AUKOWIEC - ktoś, kto zajmuje się pracą naukową, bada rzeczy i zjawiska, gromadzi na ich temat wiedzę i dzieli się nią z innymi; ekspert w jakiejś dziedzinie. Mówimy: Jan jest świetnym naukowcem. Gdy dorosnę, zostanę naukowcem. Jakub marzy o karierze naukowca.

UNKTUALNOŚĆ - ważna cecha każdego studenta. Dobry obyczaj nakazuje, by nie spóźniać się na zajęcia. Spóźnialski przeszkadza wykładowcom i kolegom. Może przeszkodzić w przeprowadzeniu ważnego doświadczenia. Mówimy: Proszę o punktualność. Cenię sobie punktualność.

EKTOR - bardzo ważna osoba, ktoś, kto kieruje wyższą uczelnią. Mówimy: Rektor uniwersytetu. Wybrali Jana Kowalskiego na rektora. Jest rektorem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci.

ROTA ŚLUBOWANIA - słowa uroczystej przysięgi składanej przez nowo przyjętych studentów. Mówimy: Proszę powtórzyć rotę ślubowania. Odczytam rotę ślubowania.

EMINARIUM (ZAJĘCIA SEMINARYJNE) - spotkania studentów zainteresowanych jakąś dziedziną wiedzy, na których się rozmawia, wykonuje eksperymenty, przedstawia projekty, dyskutuje. Mówimy: Zapisałem się na seminarium do profesora Nowaka. Chodzę na seminarium z psychologii uczenia się. Zapisy na seminarium. Dyskusja na seminarium była ożywiona.

SEMESTR - jedna z dwu części roku akademickiego; 1 października rozpoczyna się semestr zimowy, po sesji egzaminacyjnej i feriach zimowych - semestr letni. Mówimy: Skończył pierwszy semestr. Do końca semestru został tylko tydzień. Jest już na trzecim semestrze. W semestrze letnim mamy więcej zajęć.

STUDIA - nauka na wyższej uczelni. Badanie i poznawanie tego, co nas interesuje, co jest naszą pasją. Mówimy: U nas na studiach jest zawsze ciekawie. Adam podjął studia na uniwersytecie. Muszę wybrać kierunek studiów. Anna ukończyła wyższe studia.

STUDIOWAĆ - uczyć się na wyższej uczelni; z pomocą wykładowców i dzięki samodzielnym poszukiwaniom oraz samodzielnej pracy poznawać, badać i starać się zrozumieć jakieś zagadnienie, jakiś temat. Mówimy: Studiuję chemię. Studiujemy na Uniwersytecie Śląskim Dzieci. Studiował w Katowicach.

STUDENCI (STUDENT, STUDENTKA) - osoby, które uczą się na wyższej uczelni, które chcą poszerzać swoją wiedzę na dany temat. Dawniej studenci byli nazywani żakami. Mówimy: Studenci czekają na wykład w auli. Zajęcia dla studentów pierwszego roku. Jest studentem biologii. Pilna z niej studentka.

LUBOWANIE - na wyższej uczelni uroczysta obietnica nowo przyjętych studentów, ich zobowiązanie do rzetelnego wywiązywania się z obowiązków studenta, sumiennego i pilnego studiowania. Zazwyczaj składane przez przedstawicieli wszystkich studentów pierwszego roku. Mówimy: Złożyć ślubowanie. Przystępujemy do złożenia ślubowania. Ceremonia ślubowania. Ślubowanie studentów. Rota ślubowania.

NIWERSYTET - (z języka łacińskiego: universitas magistrorum et scholarium - 'ogół nauczycieli i uczniów') wyższa uczelnia, miejsce, w którym różne grupy osób; młodzież, dorośli, także dzieci, zdobywają wiedzę, kształcą się. Mówimy: On studiuje na uniwersytecie. Dostał się na uniwersytet. Jan jest profesorem uniwersytetu. Maria wykłada fizykę na uniwersytecie. Ukończył uniwersytet.

IEDZA - wszystkie wiarygodne informacje o rzeczywistości i umiejętność ich wykorzystania w różnych sytuacjach; ogół tego, co ktoś wie na dany temat w wyniku nauki. Mówimy: Ola ma dużą wiedzę w dziedzinie archeologii. Zdobywamy wiedzę. Dzielimy się swoją wiedzą.

WYKŁAD - rodzaj zajęć na wyższej uczelni; ustne przedstawienie jakiegoś zagadnienia przez osobę prowadzącą wykład, czyli wykładowcę. Mówimy: Być na wykładzie. Uważnie słuchać wykładu. Punktualnie przychodzić na wykłady. Cykl wykładów o kulturze języka. Wykład z psychologii. Wykład na temat erupcji wulkanów.

WYKŁADOWCA - osoba, która prowadzi wykłady i przekazuje studentom swoja wiedzę. Mówimy: Jest wykładowcą historii na uniwersytecie. Tu pracują świetni wykładowcy. Nie znamy jeszcze wszystkich wykładowców.

ALICZENIE - podpis wykładowcy w karcie zaliczenia i w indeksie. W ten sposób wykładowca potwierdza, że student brał udział w zajęciach i zdobył potrzebne wiadomości i/lub umiejętności. By zaliczyć semestr, trzeba zdobyć wszystkie potrzebne zaliczenia, a także zdać egzaminy. Mówimy: Studenci zbierają zaliczenia. Brak mi jeszcze dwóch zaliczeń. Dostałem zaliczenie z botaniki.