Dzień otwarty Uniwersytetu Śląskiego Dzieci!

Wykłady otwarte dla dzieci i młodzieży oraz rodziców – wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych!

W sobotę 9 marca zapraszamy naszych studentów oraz wszystkie dzieci i młodzież w wieku 5 – 15 lat, a także rodziców na wykłady otwarte.

Gośćmi specjalnymi Uniwersytetu będą: dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat – profesor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi IPS FRK, adiunkt w Katedrze Biofizyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezydent International Society for Medical Robotics oraz redaktor czasopisma Medical Robotics Reports. Twórca rodziny polskich robotów chirurgicznych Robin Heart, pionier robotyki medycznej oraz metod planowania operacji, a także dr Arkadiusz Gorzawski – fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.Specjalista w symulacjach i kontroli trajektorii wiązek w akceleratorach cząstek oraz w badaniach związanych z interakcjami wiązek z elementami tych urządzeń. Absolwent krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej kierunku fizyka komputerowa. Obronił doktorat w dziedzinie fizyki akceleratorów cząstek elementarnych na Politechnice Federalnej w Lozannie w Szwajcarii. Obecnie pracownik Uniwersytetu Maltańskiego i CERN. Aktywny popularyzator fizyki i nauki dla studentów oraz uczniów szkół średnich w Szwajcarii.

Dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat poprowadzi wykład „Roboty do roboty, czyli dlaczego potrzebujemy Robin Heart’a”.
Wykłady odbędą się z podziałem na grupy wiekowe:
w godzinach 11.00 – 11.45 dla dzieci i młodzieży w wieku 13 – 15 lat,
w godzinach 13.00 – 13.45 dla dzieci i młodzieży w wieku 10 – 12 lat.

Dr Arkadiusz Gorzawski poprowadzi wykład „CERN - małe cząstki w dużych maszynach”.
Wykład dedykowany jest dzieciom i młodzieży w wieku 10 – 15 lat i odbędzie się dla wszystkich zainteresowanych w godzinach 12.00 – 12.45.

Dzieciom w wieku 5 – 6 lat polecamy wykłady mgr Ewy M. Walewskiej „Ty nosisz sari, a ja puchową kurtkę. Opowieść o różnych kulturach”, który odbędzie się w godzinach 9.00 – 9.45.

Dzieciom w wieku 7 – 9 lat polecamy wykład mgr Karoliny Marzyńskiej „Kolory Peru”, który dobędzie się w godzinach 11.00 – 11.45.

Rodziców zapraszamy na wykłady mgr Karoliny Marzyńskiej „Kolory Peru”, które odbędą się w godzinach: 9.00 – 9.45, 13.00 -13.45.

Wszystkie wykłady odbędą się w aulach Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 14.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych!
Mile widziane będą koleżanki i koledzy oraz rodzeństwo studentów UŚD!

Zapraszamy do odbycia niezwykłej podróży do świata nauki, odkrywania, doświadczania i eksperymentowania wraz z Uniwersytetem Śląskim Dzieci!