Konkurs - Zwierzęta na służbie

zapraszamy do konkursu poświęconego bardzo specjalnemu i ważnemu tematowi  - czworonożnym funkcjonariuszom po służbie - psom i koniom, które po latach ciężkiej pracy dla człowieka w służbach mundurowych, często utraciły zdrowie poświęcając je dla każdego z nas, a w końcu przeszły w stan spoczynku.

W Polsce psy i konie pełnią służbę nie tylko w policji. Ich niezwykłe cechy wspierają też pracę wojska, straży pożarnej, straży granicznej, służby celnej, WOPR czy GOPR. Na emeryturę przechodzą z powodu wieku lub złego stanu zdrowia i zwykle są przygarniane przez swoich dotychczasowych przewodników czy jeźdźców. Nie zawsze jest to jednak możliwe z braku środków finansowych, czy możliwości lokalowych. Miejscem, gdzie zasłużone zwierzęta mogą odnaleźć spokój po latach służby, opiekę weterynaryjną i w godnych warunkach spędzić swoją starość jest właśnie Zakątek Weteranów. Oprócz leczenia, żywienia i właściwej dawki ruchu znajdą tu także konieczną opiekę zapobiegającą stresowi związanemu z nagłym odsunięciem od codziennych obowiązków. Pierwsze schronisko - dom Zakątek Weteranów powstał w Gierłatowie, w gminie Nekla w Wielkopolsce  staraniem stowarzyszenia o tej samej nazwie, powołanego do życia przez siedmiu czynnych i byłych funkcjonariuszy wielkopolskiej Policji. Zakątek zapewnia schronienie piętnastu psom i pięciu koniom. Właśnie w ten sposób członkowie Stowarzyszenia chcą podziękować czworonogom za bezinteresowne poświęcenie i oddaną służbę.

Aby wesprzeć pomoc niesioną zwierzętom Uniwersytet Śląski Dzieci rozważa możliwość roztoczenia opieki nad jednym ze zwierzaków przebywających w Zakątku.  Będzie to prawdopodobnie możliwe już w następnym semestrze. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami konkursu poświęconego czworonożnym weteranom, które różnią się dla różnych grup studentów. Nagrodami w konkursie będą drobne nagrody rzeczowe i gadżety związane z Zakątkiem Weteranów oraz publikacja nagrodzonych prac na stronie Zakątka.

Poniżej informacja na temat konkursu kierowaną dla poszczególnych grup:

Poszukiwacze

Odkrywcy

Młodzi Naukowcy

Eksperci

Zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia!

Dziekanat Uniwersytetu Śląskiego Dzieci