„NIEBO W PRAKTYCE”

Uwaga Eksperci i Młodzi Naukowcy – pasjonaci astronomii! Ogłaszamy rekrutację do grupy twórczej „Niebo w praktyce”.

W bieżącym roku akademickim proponujemy Wam udział w projekcie edukacyjnym, którego celem będzie wprowadzenie Was w tajniki astronomii zarówno praktycznej, jak i teoretycznej.

Projekt realizowany będzie przez grupę twórczą Astronomia - „Niebo w praktyce” w okresie od listopada 2019 r. do czerwca 2020 r. i podzielony został na bloki programowe. W każdym semestrze zaplanowane zostały cztery spotkania po trzy godziny dydaktyczne (45 min.) o zróżnicowanej problematyce.

Podczas zajęć nauczycie się planować i przeprowadzać obserwacje przy pomocy teleskopu, lunety czy lornetki. Poznacie budowę tych przyrządów optycznych oraz ich podstawowe cechy. Planowanie obserwacji ułatwi Wam poznanie obrotowej mapy nieba oraz programów i serwisów astronomicznych. Na zajęciach zaprezentowane będą również wiadomości teoretyczne z zakresu budowy Układu Słonecznego i jego składników, rozmieszczenia gwiazd w galaktyce, klasyfikacji galaktyk. Zrozumiecie podstawowe prawa rządzące ruchami planet oraz opis zjawisk obserwacyjnych, związanych z wzajemnym położeniem ciał niebieskich. Poznacie także, jak mierzy się w astronomii czas oraz jak opisuje się położenie obiektów na sferze niebieskiej, a także ich jasność.

Dla zainteresowanych studentów planowane są także dodatkowe seminaria obserwacyjne w terenie. Szczegółowe informacje o programie znajdziecie w zakładce Zajęcia/ Grupy twórcze 2019/2020.