Program zajęć - sobota, 27 marca 2021

 

9.00 – cały dzień Czytanki Sowy Usi   
YouTube

Przygody Tomka Sawyera                                                                               Czyta dr Magdalena Szubka

Opracowanie powieści Marka Twaina przeznaczone dla młodych czytelników.           Tłumaczenie: Małgorzata Pawlak, ilustracje: Van Gool, wydawnictwo: Olesiejuk 2005

Dzisiejszym dzieciom niełatwo sobie wyobrazić życie z dala od komputerów i telefonów, trudno sobie wyobrazić dorosłym, że ich pociechy mogą być bohaterami historii o piratach i odkrywaniu skarbów. Tomek Sawyer i Huckleberry Finn, dwaj nieustraszeni bohaterowie niejednej historii wywołującej dreszczyk, pokażą, jak wygląda życie wypełnione przygodami i jak się nie dać nudzie!

„Przygody Tomka Sawyera” to klasyka powieści przygodowej dla dzieci i młodzieży, ponadczasowa historia, po którą sięgają kolejne pokolenia.

 

9.00 – 10.00   
Czy gra w piłkę zawsze była rozrywką?            Mgr Karolina Marzyńska         
ZOOM

Czy gra w piłkę może mieć coś wspólnego z archeologią? A czy zastanawialiście się gdzie i kiedy po raz pierwszy zagrano w piłkę? Z czego była ona zrobiona? Jakiej była wielkości? Jak wyglądały pierwsze mecze rozgrywane z użyciem piłki? I… czy grano dla przyjemności?

Archeolodzy odkryli, że dzieje gry w piłkę liczą kilka tysięcy lat, a sama gra była bardzo mocno związana z kulturą pewnych społeczności. Jakich? Na czym ta gra polegała i dlaczego była tak ważna? Dowiesz się podczas tego wykładu.

 

10.15 – 11.15  
Środowisko przyrodnicze obszarów polarnych             Dr Michał Ciepły   
ZOOM

W trakcie wykładu omawiane będą poszczególne elementy środowiska przyrodniczego Arktyki i Antarktyki. Określimy jak przebiegają granice tych obszarów. Trochę więcej uwagi poświęcimy lodowcom i dynamicznym zmianom, które zachodzą w ich obrębie w dobie intensywnych zmian klimatycznych. Przyjrzymy się na koniec życiu człowieka w obszarach polarnych, ze szczególnym uwzględnieniem działających w tamtych rejonach badaczy.                

 

11.30 – 12.30  
O żabach, spleśniałym, śmierdzącym serze i "diabelskim winie" czyli dlaczego    kuchnia francuska jest taka znana?       
dr Renata Jankowska prof. UŚ   
     

ZOOM

 

Czy kuchnia francuska to tylko żaby i ślimaki? 400? 600? 1000? Ile jest gatunków serów we Francji i czy wszystkie sery francuskie są spleśniałe? Dlaczego szampan jest produkowany tylko we Francji i co ma wspólnego z diabłem?

Na tych zajęciach dowiecie się czym jest gastronomia francuska i dlaczego jest taka znana na cały świecie. Porozmawiamy o tym co ma Ludwik XIV do dzisiejszej kuchni we Francji i o automatach z …. bagietkami. Dowiecie się co jedzą Francuzi, jak jedzą Francuzi i dlaczego o 16.00 nie można zjeść we Francji obiadu.

 

13.00 – 14.00  
AR/VR, a może 3D?                 mgr inż. Agnieszka Marekwia-Wójcik            
ZOOM  

Podczas wykładu zapoznamy się z technologią AR/VR, MR i 3D. Pokażemy, gdzie te technologie na co dzień są wykorzystywane, poznamy ich edukacyjne możliwości oraz zademonstrujemy działanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Dla chętnych warsztaty!

Jeśli chcesz mieć wirtualną/rozszerzoną rzeczywistość na wyciągnięcie dłoni to koniecznie weź udział w warsztatach (ten sam link)*.

 

 

14.15 – 15.15   
Warsztaty Merge Cube                 mgr inż. Agnieszka Marekwia-Wójcik
ZOOM

*Wymagany dostęp do smartfona lub tableta (będziemy instalować apkę),

* mile widziany dostęp do drukarki – uczestnik otrzyma wcześniej materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas warsztatów,

* potrzebny: klej, nożyczki,

* ciekawość i dobra zabawa gwarantowane.

Pracować będziemy z kostką Merge Cube.