Zapraszamy na wykłady otwarte

Jak działa Wielki Zderzacz w CERN? Niezwykłe własności nieziemsko zimnej materii i ich wykorzystanie do badań naukowych.

Wykład będzie  poświęcony niesamowitym własnościom materii pojawiającym się w ekstremalnie niskich temperaturach oraz w obecności pól magnetycznych. Przedstawione zostanie wykorzystanie tych zjawisk do badań prowadzonych w największym laboratorium świata – w CERN w Genewie. Dowiemy się co to są akceleratory i dlaczego do ich pracy konieczne są ogromne pola magnetyczne.

Przyjrzymy się też jak działa największa i najpotężniejsza maszyna świata –  Wielki Zderzacz LHC. W czasie wykładu zbadane i wypróbowane zostanie także zachowanie i niektóre własności jogurtu owocowego przejawiające się po umiejętnym zamrożeniu go ciekłym azotem J

Zapraszamy wszystkich studentów UŚD z grup Młodych Naukowców i Ekspertów, a także wszystkich Odkrywców zainteresowanych pracą naukowców w wielkich laboratoriach. Zaproście na wykład Rodziców, kolegów oraz rodzeństwo! Wykład zostanie wygłoszony przez dr Arkadiusza Gorzawskiego z CERN i Uniwersytetu Maltańskiego w dniu 07 grudnia, o godzinie 12.00 w auli im. Mikołaja Kopernika, przy ul. Bankowej 14 w Katowicach.

Wstęp wolny dla wszystkich dzieci, młodzieży i dorosłych!

Dziekanat UŚD