Ciało człowieka to skomplikowana maszyna zbudowana z różnych narządów połączonych w układy. Wszystkie elementy naszego ciała są odżywiane m.in. dzięki krwi. Pełni ona rolę transportową - dostarcza komórkom niezbędne składniki budulcowe i tlen, zabiera szkodliwe produkty przemiany materii oraz pozwala na „komunikowanie się” poszczególnych narządów między sobą. Krew krąży w układzie zwanym układem krążenia. Składa się on z maszyny pompującej, czyli serca oraz systemu rozprowadzającego, czyli tętnic i żył.
Serce to mięsień, który pracuje 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, codziennie pompując ponad 7500 litrów krwi (to więcej niż 3 wanny!). Chociaż niektórzy rodzą się z sercami zbudowanymi nieprawidłowo (nazywamy to wadami wrodzonymi serca), większość z nas ma serca zdrowe. Jednak im jesteśmy starsi, tym częściej chorujemy na serce (są to tzw. choroby serca nabyte). Dlaczego tak się dzieje? I czy możne temu zapobiec?
Podczas wykładu dowiecie się:
• jak pracuje prawidłowe serce, co wpływa na pogorszenie się jego funkcji i dlaczego należy badać się u lekarza?
• co to jest miażdżyca i co ma wspólnego z zapchanymi rurami?
• jak przygotować zdrowy dla serca posiłek i czy powinny się w nim znaleźć chipsy, słodycze czy hamburgery?
• jakie ćwiczenia wspomagają układ krążenia i dlaczego codziennie „okradamy” nasze serca siedząc przed komputerem i telewizorem?