Wyjaśnienie eksperymentu
Ten eksperyment bazuje na pomysłowym wykorzystaniu kształtu gwoździ posiadających płaskie główki. Umożliwiają one zablokowanie układu gwoździ zwisających po przeciwnych stronach poprzeczki przez dodatkową poprzeczkę blokującą ich łepki. Jako poprzeczki wykorzystano tu również gwoździe.
Cały układ dość łatwo można umieścić na łepku gwoździa wbitego w deseczkę. Warto zauważyć, że stabilność konstrukcji (mówimy, że układ jest w równowadze trwałej) możliwa jest dzięki temu, że środek ciężkości naszego układu gwoździ znajduje się poniżej punktu podparcia. Podobnie zachowuje się na przykład kamień przywiązany na sznurku – środek ciężkości układu, który znajduje się wewnątrz kamienia znajduje się poniżej punktu zawieszenia (koniec sznurka, który trzymamy w ręce) i kamień zwisa pionowo w dół.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że środek ciężkości dowolnego ciała czy też układu nie zawsze musi znajdować się w jego wnętrzu. Na przykład środek ciężkości kulki znajduje się wewnątrz tej kulki – w jej środku, ale już środek ciężkości końskiej podkowy znajduje się gdzieś w pustej przestrzeni pomiędzy jej ramionami.
Wyjaśniał Fizyk - dr Jerzy Jarosz prof. UŚ.