Czytanki Sowy Usi

"O dziewczynce, która chciała być chłopcem" autorstwa Włodzimierza Klonowskiego, Nasza Księgarnia, Warszawa 1986

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zastanowienia się, w jakich zawodach lub wykonując jakie hobby płeć ma duże znaczenie. Od razu przyszły nam na myśl takie zawody jak górnik czy budowniczy, gdzie siła męskich mięśni jest nie do zastąpienia. Tak, kobietom trudno by było wykonywać takie zawody. Podobnie ma się rzecz z grą w piłkę nożną - i choć są już na świecie kobiece drużyny, na naszym podwórku trudno byłoby skompletować drużynę złożoną z samych dziewczyn. I właśnie taki problem miała bohaterka naszej opowieści. Marysia bardzo chciała grać w piłkę nożną ale nie umiała skompletować drużyny a chłopięce zespoły nie chciały przyjąć ją do gry. Na szczęście gdy tylko Marysia dostała swoją szansę w chłopięcej drużynie, okazało się, że gra lepiej niż niejeden chłopiec. I to właśnie Marysia strzeliła decydującego gola dla drużyny Szarmachów w mistrzostwach podwórkowych! To nieprawda, że dziewczyny nie mogą grać w piłkę; to nieprawda, że chłopcy nie mogą mieć ulubionego misia, z którym zasypiają każdego wieczoru!

Ostatecznie okazało się, że każdy z nas dobrze się czuje jako dziewczynka, czy chłopiec, kobieta lub mężczyzna. A dzisiejsze czasy sprzyjają rozwijaniu naszych pasji: dziewczyny mogą grać w piłkę nożną a mężczyźni coraz częściej i coraz więcej zajmują się dziećmi. I nie jest to ani śmieszne, ani niewłaściwe. I całe szczęście!

Poszukiwacze świetnie poradzili sobie z nazwaniem wszystkich gier, które były związane z piłkami znalezionymi w wielkiej torbie. Powiedzieliśmy więc słów kilka o piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, baseballu, tenisie ziemnym i stołowym oraz o bilardzie. Nie zabrakło też omówienia zasad użycia ciężkiej kuli kręgielnej, piłki lekarskiej, piłki do skakania oraz piłki plażowej.