Pewnego wieczoru obserwujący szympansy w rezerwacie Gombe student (a był nim Geza Teleki), zrobił sobie przerwę w pracy. Wdrapał się na wzgórze, aby popatrzeć na zachodzące nad jeziorem Tanganika słońce. Teleki zauważył, że na wzgórze wdrapują się dwa szympansy. Zwierzęta nie widziały się nawzajem, dopiero na szczycie stwierdziły, że nie są same. Małpy przywitały się uderzeniem dłoni i usiadły obok siebie. Nie spostrzegły Telekiego. Dwie małpy i człowiek obserwowali zachód słońca i zapadający zmierzch. (…) Obserwatorzy dzikich niedźwiedzi opowiadają, że zwierzęta te lubią siadywać na skałach i patrzeć na zachodzące słońce. Ze wszystkich znaków na ziemi i niebie wynika, że niedźwiedziom zachód słońca bardzo się podoba i że czerpią przyjemność z tego przeżycia estetycznego. (Masson, McCarthy 1995) Ludzie czują – smutek, gniew, miłość, radość, lęk. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Czy jednak to
samo można powiedzieć o zwierzętach? Czy konie mogą tęsknić? A psy się smucić? Czy lwy kochają? Czy koty czują lęk lub radość? Jeśli jesteście opiekunami zwierzęcia – zapewne sami możecie coś naten temat powiedzieć… A myślenie, tak charakterystyczne dla ludzi – czy można je odnaleźć równieżu zwierząt?
Podczas seminarium porozmawiamy o różnych zachowaniach zwierząt, tych opisanych przez naukowców jak i tych, którymi Wy się opiekujecie. Poznacie sposoby, jakie wykorzystują naukowcy badający zachowania zwierząt.