Grupa twórcza Astronomia - „NIEBO W PRAKTYCE”.

W roku akademickim 2019/2020 proponujemy naszym studentom udział w projekcie edukacyjnym grupy twórczej Astronomia - „Niebo w praktyce”, który wprowadzi zainteresowanych w tajniki astronomii zarówno praktycznej, jak i teoretycznej. Podczas zajęć studenci nauczą się planować i przeprowadzać obserwacje przy pomocy teleskopu, lunety czy lornetki. Poznają także budowę tych przyrządów optycznych oraz ich podstawowe cechy. Planowanie obserwacji ułatwi uczestnikom zajęć poznanie obrotowej mapy nieba oraz programów i serwisów astronomicznych. Na zajęciach zaprezentowane będą również wiadomości teoretyczne z zakresu budowy Układu Słonecznego i jego składników, rozmieszczenia gwiazd w galaktyce, klasyfikacji galaktyk. Studenci zapoznani zostaną z podstawowymi prawami rządzącymi ruchami planet oraz z opisem zjawisk obserwacyjnych, związanych z wzajemnym położeniem ciał niebieskich. Zajęcia poświęcone będą także zagadnieniom jak mierzy się w astronomii czas oraz jak opisuje się położenie obiektów na sferze niebieskiej, a także ich jasność. Damian Jabłeka

Dla zainteresowanych studentów planowane są również dodatkowe seminaria obserwacyjne w terenie.
Zajęcia grupy twórczej Astronomia – ”Niebo w praktyce” prowadzić będzie mgr Damian Jabłeka - astronom, nauczyciel, dydaktyk astronomii, pracownik Planetarium Śląskiego.

Projekt edukacyjny – program.
Semestr zimowy roku akademickiego 2019/2020:

30.11.2019 r.
Niebo w praktyce, obrotowa mapa nieba, podstawowy podział nieba, przygotowanie obserwacji z użyciem mapy i aplikacji. Jasność gwiazd – wielkość gwiazdowa. Praktyczne użycie instrumentów astronomicznych.
Gwiazdozbiory nieba jesiennego. Kalendarz obserwacyjny na najbliższe dwa tygodnie.

14.12.
Ziemia w Układzie Słonecznym ruch obrotowy i obiegowy – zodiak. Składniki układu planetarnego. Zjawiska obserwacyjne związane z ciałami Układu Słonecznego. Gwiazdozbiory nieba zimowego. Co warto obserwować w przerwie świątecznej – kalendarz astronomiczny na grudzień i styczeń.

01.02.2020 r.
Życie gwiazd od ciemnego obłoku przez wielką jasność do czarnej dziury. Gwiazdozbiory późnej zimy, kalendarz astronomiczny na najbliższe dwa tygodnie.

29.02.
Planety pozasłoneczne – ponad 4000 innych światów. Gwiazdozbiory wczesnej wiosny. Wiosna na niebie kalendarz astronomiczny na wiosnę.

Informacje organizacyjne.

Rekrutacja.

Rekrutacja na zajęcia grupy twórczej astronomia „Niebo w praktyce” odbywać się będzie poprzez logowanie. Logowanie rozpocznie się 22.11.2019 o godz. 19:00 i zakończy 27.11.2019o godz. 12:00 lub z chwilą wyczerpania miejsc. Ilość miejsc w grupie wynosi 25.

Terminarz spotkań.

Zajęcia grupy twórczej „Niebo w praktyce” odbywać się będą zgodnie z poniższym terminarzem spotkań.
Semestr zimowy roku akademickiego 2019/2020:
30.11
14.12
01.02.
29.02.

Semestr letni roku akademickiego 2019/2020
28.03.
18.04.
09.05.
23.05.
06.06.

Miejsce oraz godziny spotkań.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach od 15.00 do 17.15 (trzy godziny dydaktyczne), w sali dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, Instytut Matematyki UŚ, ul. Bankowa 14, Katowice.

Opłaty.

Zajęcia grupy twórczej „Niebo w praktyce” obejmować będą cztery spotkania po trzy godziny dydaktyczne (45 min.) w semestrze.
Za udział w grupie twórczej obowiązuje płatność za każdy semestr, która dla studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci wynosi 180 zł. Dla dzieci i młodzieży niebędących studentami Uniwersytetu płatność wynosi 280 zł.
Opłatę należy uiścić: 

  • w I semestrze – po zalogowaniu się do grupy twórczej, 
  • w II semestrze - przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych.

Numer konta.

Opłatę prosimy przelać na rachunek Uniwersytetu Śląskiego Dzieci nr 64 1050 1214 1000 0023 4388 1542.

Tytuł przelewu.

Prosimy o umieszczenie w tytule przelewu dopisku zawierającego Imię i Nazwisko Studenta oraz grupę do której uczęszcza np. „Młodzi Naukowcy”, "Astronomia”, a także dopisku I semestr lub II semestr.

Przykładowo: "Jan Kowalski, Młodzi Naukowcy, Astronomia, I semestr”.

Ważna informacja!

Seminaria obserwacyjne w terenie stanowić będą dodatkową formę aktywności dla zainteresowanych studentów, która objęta zostanie odrębną rekrutacją i opłatą. Szczegółowe informacje opublikowane zostaną w chwili ogłoszenia rekrutacji na w/w zajęcia.