Grupa twórcza KOCHAM KINO!

 

W roku akademickim 2019/2020 proponujemy naszym studentom udział w projekcie edukacyjnym, którego celem będzie zapoznanie z teoretycznymi zagadnieniami realizacji filmowych oraz nabyciem praktycznych umiejętności pracy z i przed kamerą na planie zdjęciowym.

Zajęcia skierowane są do studentów rozpoczynających oraz kontynuujących przygodę na planie filmowym.

Studenci rozpoczynający twórcze działania w grupie filmowej wprowadzeni zostaną w ogólną problematykę powstawania filmu, a także będą mieli szansę bezpośredniego i kreatywnego działania na planie zdjęciowym. Studenci kontynuujący zajęcia, których zwieńczeniem pracy w ubiegłym roku akademickim była realizacja filmu „Mój talent”, będą mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności, a także podjąć nowe wyzwania w tworzeniu kolejnych, nietuzinkowych produkcji.

Projekt realizowany będzie przez grupę twórczą Kocham kino! w okresie od grudnia 2019 r. do maja 2020 r. i podzielony został na bloki programowe. W każdym semestrze zaplanowane zostały trzy spotkania po pięć godzin dydaktycznych (45 min.) o zróżnicowanej problematyce.

Zwieńczeniem całorocznej pracy studentów będzie zdobycie kompetencji w proponowanym zakresie filmoznawstwa oraz premiera zrealizowanej profesjonalnie etiudy filmowej.

 

Projekt edukacyjny – program.                                                  

I SPOTKANIE:

Celem pierwszego spotkania jest integracja grupy i stworzenie warunków i podstaw do zrealizowania etiudy warsztatowej. Podczas tego spotkania, uczestnicy będą mogli zapoznać się ze wszystkimi etapami tworzenia filmu, ale również wezmą udział w praktycznych ćwiczeniach, które pozwolą lepiej prezentować się przed kamerą oraz podczas wystąpień publicznych. Ważnym elementem pierwszych zajęć będzie prezentacja i możliwość zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień do produkcji filmowej.

 

Szczegółowy program:

  • ogólna prezentacja na temat tworzenia filmów - przekrojowo o planowaniu filmu, scenariuszu + 4P (produkcja, postprodukcja, promocja, premiera), dodatkowo pokaz przykładowych filmów,wyszukiwanie błędów, analiza. Zapoznanie uczestników z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi filmu,  czyli m.in. odpowiedź na pytania: czym jest scenariusz? Jak stworzyć prosty  scenariusz filmu krótkometrażowego?Jakie wyróżniamy  plany filmowe i czym one się różnią oraz do czego służą? Jak poprawić jakość  swoich filmów?
  • prezentacja i omówienie sprzętu wykorzystywanego do produkcji filmowej
  • autoprezentacja przed kamerą - pierwsze zetknięcie z kamerą, analiza materiału, wnioski + indywidualne rady dla każdego z uczestników (ćwiczenie typu casting),
  • pierwsze refleksje dotyczące scenariuszu filmu, który zostanie stworzony podczas warsztatów.

 

II SPOTKANIE:

Spotkanie drugie będzie miało charakter typowo warsztatowy. Uczestnicy będą wykonywali zadania polegające m.in. na przeprowadzaniu między sobą wywiadów, czy też prawidłowego kadrowania podczas nagrywania setki dziennikarskiej. Ponadto każdy będzie miał możliwość narysowania co najmniej jednej klatki storyboardu na podstawie wymyślonego wcześniej konspektu scenariusza. Celem tego spotkania będzie również zaplanowanie lokacji, które mają zostać wykorzystane do filmu, a także rozdzielenie ról na podstawie castingu.

 

Szczegółowy program:

  • praktyczne ćwiczenia ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień do profesjonalnej produkcji filmowej: przeprowadzanie wywiadu, setka dziennikarska, używanie bezprzewodowego systemu nagrywania dźwięku, problematyka oświetlenia, najczęstsze problemy w pracy reporterskiej,
  • praca nad scenariuszem, próba stworzenia storyboardu przynajmniej dla jednej sceny, zaplanowanie lokacji,
  • casting i dopasowanie uczestników do ról oraz podział obowiązków na planie filmowym.

 

III SPOTKANIE:

Praca na planie, to element warsztatów, który wszystkich cieszy najbardziej. Zanim jednak przejdziemy do realizacji właściwych zdjęć, wykonamy zdjęcia próbne, które umożliwią uczestnikom lepsze przygotowanie się do właściwego dnia zdjęciowego. Efektem tych działań będzie zgromadzenie surowego materiału, na podstawie którego będzie można wyeliminować ewentualne komplikacje, które pojawiłyby się w wybranych lokacjach podczas kręcenia ujęć.

  • zdjęcia próbne – zbadanie lokacji, nagranie co najmniej kilku scen w celu sprawdzenia odpowiednich ustawień kamery, oświetlenia, problemów z dźwiękiem itp.

 

IV SPOTKANIE:

Druga połowę naszych zajęć, rozpoczynamy pierwszym faktycznym dniem zdjęciowym. Podczas tego spotkania, uczestnicy rozpoczną realizację scenariusza, wcielając się w rolę aktorów oraz obsługi planu. Założeniem tych zajęć jest wykorzystanie w praktyce wiedzy, którą uczestnicy posiedli podczas poprzednich spotkań.

  • Pierwszy właściwy dzień zdjęciowy: Podczas realizacji, grupa zostanie podzielona na reżyserów, operatorów  kamery, dźwiękowców, aktorów, statystów i kierowników planu. Wspólnymi siłami zespół filmowy będzie tworzyć surowy (niepomontowany)  materiał, z  którego później powstanie film. Uczestnicy pracują na sprzęcie wykorzystywanym na co dzień do profesjonalnej  produkcji filmowej (kamery, mikrofony, statywy, udźwiękowienie,  oświetlenie).

 

V SPOTKANIE:

Ponieważ praca na planie to nie tylko świetna zabawa, ale również ciężka praca wiążąca się z masą dubli i długim czasem oczekiwania, drugi dzień zdjęciowy to czas na realizację dalszych scen oraz ewentualne dokrętki/poprawki.

  • Drugi dzień zdjęciowy: Dalsza realizacja pozostałego materiału zdjęciowego.

 

VI SPOTKANIE :

Ostatnie spotkanie składa się z elementów, które kończą pracę nad projektem, czyli postprodukcja oraz premiera. Celem tego spotkania jest nauka podstawowych zasad montażu filmowego. Uczestnicy będą mogli zaznajomić się z oprogramowaniem służącym do edycji filmów i wykonać na nim szereg praktycznych i przydatnych zadań. Podsumowaniem całości projektu będzie premiera etiudy warsztatowej.

 

Zajęcia grupy twórczej Kocham kino! prowadzić będzie Michał Kołdras – operator kamery i montażysta, realizator licznych edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski.

Michał Kołdras

 

Od 2011 roku profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis informacyjny Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu niezależnym festiwalom filmowym  w Polsce. Laureat głównej nagrody w konkursie na video biznes organizowanym przez firmę Divante.  W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios współorganizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy 2017.

Informacje organizacyjne.

Rekrutacja.
Uczestnikiem grupy twórczej Kocham kino! mogą zostać studenci UŚD Młodzi Naukowcy i Eksperci oraz osoby niebędące studentami,  w wieku od 10 - 15 lat.
Rekrutacja odbywa się poprzez logowanie we wskazanym terminie. Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc.

Terminarz spotkań.

semestr zimowy roku akademickiego 2019/2020:
14.12.
25.01 zajęcia przeniesione na 22.02.
08.02.

semestr letni roku akademickiego 2019/2020 – ONLINE!

16 maja, godz. 14:00 – 16:15

23 maja, godz. 10:00 – 12:15

30 maja, godz. 10:00 – 12:15

6 czerwca, godz. 14:00 – 16:15

20 czerwca, godz. 10:00 – 12:15.

 

W semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020 zajęcia odbywają się ONLINE.

 

Miejsce oraz godziny spotkań.
Zajęcia odbywać się będą w sali dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego Dzieci i/lub w Auli im. M. Kopernika, ul. Bankowa 14, Katowice, w godzinach od 10.00 – 14.00.

Opłaty.

Za udział w grupie twórczej obowiązuje płatność za każdy semestr, która dla studentów UŚD wynosi 180 zł, natomiast dla dzieci i młodzieży niebędących studentami wynosi 280 zł.

Opłatę należy uiścić:

w I semestrze – po zalogowaniu się do grupy twórczej,
w II semestrze - przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych.

Numer konta.

Opłatę prosimy przelać na rachunek Uniwersytetu Śląskiego Dzieci nr 64 1050 1214 1000 0023 4388 1542.

Tytuł przelewu.

Prosimy o umieszczenie w tytule przelewu dopisku zawierającego Imię i Nazwisko Studenta, grupę do której uczęszcza (jeśli dziecko jest studentem UŚD), dopisku Kocham kino! oraz I semestr lub II semestr.

Przykładowo: "Jan Kowalski, Młodzi Naukowcy, Kocham kino!, I semestr”.