Grupa twórcza „Konstruktorzy” - Projekt Zielone historie!

W semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020 proponujemy Młodym Naukowcom oraz Ekspertom udział w zajęciach grupy twórczej Uniwersytetu Śląskiego Dzieci „Konstruktorzy”. Podczas cyklicznych spotkań studenci zrealizują swoje pasje programowania, kodowania oraz kreowania „ekorzeczywistości” za pośrednictwem technologii informatycznych i informacyjnych!
Głównym celem „Konstruktorów” będzie udział w projekcie edukacyjnym – Zielone historie, realizowanym we współpracy z UNIBOT-em oraz Ogrodem Botanicznym w Zabrzu. Program projektu zrealizowany zostanie w okresie od marca do maja 2020 r. podczas czterech, dwugodzinnych zajęć dydaktycznych (4x120min.). Zajęcia odbywać się będą w salach dydaktycznych UŚD i/lub w Ogrodzie Botanicznym.

Opis projektu.

W ramach projektu, pod okiem doświadczonych wykładowców, studenci będą mieli za zadanie zaprojektować, skonstruować i zaprogramować interaktywne stanowiska edukacyjne - „Gadaczki”, które rozmieszczone zostaną w kilku (3 - 5) miejscach w Ogrodzie Botanicznym.
„Gadaczki” mają reagować na obecność zwiedzającego i kolor. Urządzenie docelowo powinno być wyposażone w czujnik ultradźwiękowy – aktywujący urządzenie, gdy zbliży się do niego osoba, a następnie poprzez czujnik koloru, aktywowany „paletką” odpowiedniej barwy ma zostać uruchomione nagranie, które wcześniej zostanie zarejestrowane przez studentów - ciekawy fakt z życia danego organizmu - czy to rośliny, czy zwierzęcia.
Z założenia część elektroniczna powinna być zbudowana w oparciu o minikomputer Arduino lub jego klon, do którego powinny zostać dołączone urządzenia peryferyjne (czujniki, głośnik, być może także oświetlenie).
Obudowa urządzenia zostanie dostosowana do wymagań narzuconych przez sprzęt i wykonana z odpadów z recyklingu – stare radio, obudowa zegara, itp.
Autorzy „Gadaczek” zdobędą w trakcie prac projektowych znaczącą wiedzę oraz umiejętności z informatyki i programowania, a także projektowania układów użytkowych.

Projekty naszych studentów wzbogacą i urozmaicą ścieżkę edukacyjną Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, dostarczając zwiedzającym kolejnej dawki nowoczesnej nauki i rozrywki. Projekt „Zielone historie” szeroko promowany i omawiany będzie w mediach społecznościowych, a jego autorzy otrzymają niepowtarzalną szansę zaprezentowania własnych umiejętności, oryginalnych pomysłów oraz podzielenia się emocjami towarzyszącymi pracy koncepcyjnej w przedsięwzięciu.

Grupę twórczą „Konstruktorów” prowadzić będą eksperci: Ireneusz Foryś oraz Karol Liszka.

Informacje organizacyjne.

Rekrutacja.
Uczestnikiem grupy twórczej „Konstruktorzy” mogą zostać studenci UŚD Młodzi Naukowcy i Eksperci.
Rekrutacja na zajęcia odbywać się będzie poprzez logowanie od dnia 21 lutego, godziny 19.00, do wyczerpania miejsc.
Potwierdzenie przyjęcia do grupy przesłane zostanie drogą elektroniczną.
Ilość miejsc: 12.

Terminarz spotkań.
Semestr letni roku akademickiego 2019/2020
9 maja.

Miejsce oraz godziny spotkań:

Zajęcia odbywać się będą w sali dydaktycznej UŚD nr 204, ul. Bankowa 14, Katowice, w godzinach od 9.00 do 11.00 lub w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu (bliższe informacje podane zostaną w późniejszym terminie).

Opłaty.
Za udział w grupie twórczej „Konstruktorzy” obowiązuje płatność w wysokości 290 zł.
Opłatę uiścić należy po uzyskaniu potwierdzenia zakwalifikowania do grupy twórczej, przed rozpoczęciem zajęć, na wskazane poniżej konto, z odpowiednim opisem.

Numer konta Uniwersytetu Śląskiego Dzieci:
64 1050 1214 1000 0023 4388 1542.

Tytuł przelewu.
Prosimy o umieszczenie w tytule przelewu Imienia i Nazwiska Studenta, grupę do której uczęszcza, a także dopisku „Konstruktorzy”. Przykładowo: "Jan Kowalski, Młodzi Naukowcy, Konstruktorzy”.