Tomasz Spaliński

Ukończył Liceum Muzyczne oraz Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Edmunda Jurkowskiego. W latach 1989-2002 był wykładowcą tej uczelni. Od 1988 r. związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, obecnie adiunkt w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego i wicedyrektor Instytutu. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawczego Gitary Klasycznej w Łodzi (85) oraz Międzynarodowego Konkursu Gitarowego "O Gitarę Czarnych Diamentów" w Tychach (86). Aktywny uczestnik Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznych w Łańcucie (w latach 82, 85 i 86) i Letnich Kursów Muzycznych w Pradze (88) prowadzonych przez Śtepana Raka. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 92/93 Stypendysta Rządu Hiszpańskiego - studia w Real Conservatorio Superior de Mùsica w Madrycie w klasie gitary Josè Luisa Rodrigo. Wielokrotnie występował z koncertami w kraju i za granicą, m. in.: w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, w Niemczech, Austrii, Lichtensteinie, we Włoszech, w Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie. Oprócz gry solowej pasjonuje się również muzyką kameralną. Współpracuje na stałe z gitarzystą Rafałem Jarczewskim oraz Śląskim Oktetem Gitarowym (I gitara). Pierwsza płyta Śląskiego Oktetu Gitarowego Oct.opus została nominowana w 2009 r. do nagrody Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Wielokrotnie współpracował z Tourneetheater Euro-Studio Titisee-Neustadt Niemcy (gitara w spektaklach teatralnych). Jest autorem szeregu oryginalnych kompozycji na gitarę solo i z udziałem gitary. Dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji (m. in. pierwsze nagranie Sonaty akademickiej Jana Edmunda Jurkowskiego, muzyki do spektaklu teatralnego Ptak szczęścia Witolda Szalonka, Dumki — kompozycji własnej). W maju 2004 r. Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wydał zbiór jego kompozycji na gitarę solo: Tomasz Spaliński wybrane utwory na gitarę solo. We wrześniu 2005 r. ukazała się jego płyta zawierająca wszystkie kompozycje gitarowe Józefa Świdra (w przypadku Śpiewów mszalnych na głos i gitarę, Koncertu na gitarę i kwartet (kwintet) smyczkowy - był ich prawykonawcą). W końcu 2007 r. ukazała się jego książka Twórczość gitarowa Józefa Świdra. Pogłębiona analiza aspektu wykonawstwa instrumentalnego.