Akademia Reportera UŚD!

Odkrywcy, Młodzi Naukowcy, Eksperci,

ogłaszamy rekrutację do grupy twórczej Akademia Reportera UŚD!

Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży, interesujących się fotografią, filmowaniem oraz przeprowadzaniem wywiadów, czy też relacji z wydarzeń oraz z zajęć Uniwersytetu Śląskiego Dzieci!

Akademia będzie miała za zadanie zapoznać Was z podstawami dziennikarstwa, przybliżyć pojęcia związane z branżą dziennikarską takie jak: reaserch, dokumentacja, setka, montaż, a także nauczyć jak znaleźć temat, jak się za niego zabrać i jak pomysł przelać na papier/fotografię//ideo.

Podczas zajęć poznacie podstawy fotografii, rodzaje kadrowania w filmie, sposoby realizacji materiałów – prasowych i video, a także wykorzystacie narzędzia, które macie przy sobie na co dzień, – smartfona, do realizacji pierwszych form dziennikarskich.

Akademia będzie miała na celu zarazić Was bakcylem dziennikarskim i przygotować do samodzielnego stworzenia recenzji o wydarzeniu, fotorelacji lub /i video (forma dowolna, każdy będzie mógł wybrać coś, w czym czuje się najlepiej).

Owocem spotkań reporterskich, będą Wasze realizacje, udostępniane na profilu FB oraz YouTube Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Będą to wywiady, zdjęcia, nagrania wideo, a także notatki prasowe, nad którymi będziecie pracowali w trakcie zajęć, a także podczas wykładów i seminariów innych grup UŚ Dzieci. Będziecie gościć na zajęciach, żeby jako reporterzy zrealizować materiał dziennikarski. Akademia reportera da Wam szansę poznania, na czym tak naprawdę polega zawód reportera, a także nauczy Was nowego spojrzenia na to, co dzieje się wokół nas.  Dowiecie się, jak ważna jest ciekawość oraz wnikliwa obserwacja świata.

Warsztat reporterski, który poznacie, pozwoli Wam zrealizować własne projekty pod okiem specjalisty!

Jeśli nurtuje Was pytanie kim moglibyście zostać w przyszłości? Akademia Reportera da Wam szansę poznania jednego z zawodów, który wydaje się być bardzo atrakcyjnym i ciekawym. A jakie są jego kulisy? Z pewnością nasze zajęcia pozwolą je odsłonić…

Akademię Reportera prowadzić będzie redaktor Barbara Jendrzejczyk. Absolwentka organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej oraz kulturoznawstwa. Od 2006 r. związana z mediami ogólnopolskimi. Autorka felietonów anglojęzycznych oraz ponad 100 reportaży społecznych i interwencyjnych emitowanych min. w „Głębia ostrości”, „Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Reporter Polski”, „Telekurier”. Autorka cyklu programów „Nasze Beskidy”. Reporterka programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”, który pomaga osobom zaginionym i ich rodzinom.

Za swoją pracę wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach dziennikarskich.

Prowadzi własną firmę Piszę Składam Pstrykam, w której zajmuje się szeroko pojętą produkcją i promocją. Pisze teksty, artykuły, składa filmy, gazety, foldery, a także pstryka zdjęcia i tworzy grafiki. Jej pasją jest taniec, fotografa i podróżowanie.

Program zajęć Akademii Reportera UŚD

1. Podstawowe pojęcia związane z zawodem reportera oraz omówienie niezbędnego sprzętu.
  2. Jak znaleźć temat i jak go zrealizować?
  3. Podstawy fotografii, rodzaje kadrowania w filmie, sposoby realizacji materiałów – prasowych i /ideo.
  4. Sztuka wywiadu, czyli jak rozmawiać żeby uzyskać niezbędne informacje.
  5. Jak dobrze wypaść przed kamerą?
  6. Smartfon, jako urządzenie, które może posłużyć do realizacji materiału dziennikarskiego.

Terminarz zajęć:

9 kwietnia godz. 15.00-16.30

23 kwietnia godz. 15.00-16.30.

Warsztaty podczas zjazdów UŚD – godziny spotkań ustalane będą z Wykładowcą.

11 czerwca.

Rekrutacja i opłaty.

Do grupy twórczej mogą przystąpić studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, a także dzieci i młodzież niebędące studentami. Rekrutacja na zajęcia odbywa się do wyczerpania miejsc.

Wszystkich zainteresowanych prosimy, o przesłanie zgłoszenia:

Grupa UŚD/wiek
Tel.

Rekrutacja na zajęcia grupy twórczej odbywać się będzie drogą elektroniczną na adres:  uniwersytet.slaski.dzieci.21@gmail.com

Miejsce zajęć.

Zajęcia odbywać się będą w salach dydaktycznych Uniwersytetu Śląskiego Dzieci ul. Uniwersytecka 4, Katowice.

Godziny zajęć.

Zgodnie z terminarzem zajęć na rok akademicki 2021/2022.

Opłaty.

Zajęcia grupy twórczej Akademia Reportera obejmować będą pięć spotkań po dwie godziny dydaktyczne - łącznie 10 godzin dydaktycznych w semestrze.
Za udział w grupie twórczej obowiązuje płatność za każdy semestr, która dla studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci wynosi 380 zł. Dla dzieci i młodzieży niebędących studentami Uniwersytetu płatność wynosi 480 zł.

Opłatę należy uiścić:

po potwierdzeniu przyjęcia do grupy twórczej i otrzymaniu informacji o rozpoczęciu zajęć. Potwierdzenie wysłane zostanie drogą mailową.

Numer konta.

Opłatę prosimy przelać na rachunek Uniwersytetu Śląskiego Dzieci nr 64 1050 1214 1000 0023 4388 1542.

Tytuł przelewu.

Prosimy o umieszczenie w tytule przelewu dopisku zawierającego Imię i Nazwisko Studenta oraz grupę do której uczęszcza np. „Młodzi Naukowcy”, nazwę grupy twórczej Akademia Reportera.

Przykładowo: "Jan Kowalski, Młodzi Naukowcy, Akademia Reportera”.

* forma zajęć może ulec czasowej zmianie z bezpośredniej na online (lub czasowemu zawieszeniu) w przypadku konieczności spowodowanej sytuacją epidemiczną, zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wszelkie pytania związane z działalnością grupy twórczej prosimy kierować bezpośrednio na adres e – mail:
uniwersytet.slaski.dzieci.21@gmail.com