Astronomia! Rekrutacja na zajęcia grupy twórczej rozpoczęta!

Młodzi Naukowcy, Eksperci,

w nowym roku akademickim 2021/2022 mamy przyjemność zaprosić Was na zajęcia grupy twórczej Astronomia, których rozpoczęcie planujemy już w listopadzie. Cieszymy się, że w bieżącym roku akademickim zajęcia odbywać się będą stacjonarnie, w salach dydaktycznych Uniwersytetu.*

Zajęcia grupy twórczej Astronomia prowadzić będzie mgr Damian Jabłeka – wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Program zajęć.

1. Niebo w praktyce, obrotowa mapa nieba, podstawowy podział nieba, przygotowanie obserwacji z użyciem mapy i aplikacji. Jasność gwiazd – wielkość gwiazdowa. Praktyczne użycie instrumentów astronomicznych. Gwiazdozbiory nieba jesiennego. Kalendarz obserwacyjny na najbliższe dwa tygodnie.
  2. Ziemia w Układzie Słonecznym ruch obrotowy i obiegowy – zodiak.  Składniki układu planetarnego. Zjawiska obserwacyjne związane z ciałami Układu Słonecznego.
  3. Gwiazdozbiory nieba zimowego. Co warto obserwować w przerwie świątecznej - kalendarz astronomiczny na grudzień i styczeń.
  4. Życie gwiazd od ciemnego obłoku przez wielką jasność do czarnej dziury. Gwiazdozbiory późnej zimy, kalendarz astronomiczny na najbliższe dwa tygodnie.
  5. Planety pozasłoneczne – ponad 4000 innych światów. Gwiazdozbiory wczesnej wiosny. Wiosna na niebie kalendarz astronomiczny na wiosnę. Tematyka na II semestr.

*Prowadzący zastrzega sobie prawo do zmiany bądź modyfikacji tematów
celem dostosowania ich do potrzeb grupy bądź aktualnych wydarzeń.

Gorąco zachęcamy Was do rozpoczęcia lub kontynuowania astronomicznej przygody!

Informacje organizacyjne.

Rekrutacja.

Rekrutacja na zajęcia grupy twórczej Astronomia odbywać się będzie drogą elektroniczną na adres:  uniwersytet.slaski.dzieci.21@gmail.com

Rekrutacja zostanie zamknięta z chwilą wyczerpania miejsc. Ilość miejsc w grupie wynosi maksymalnie 20.

Terminarz spotkań.

Zajęcia grupy twórczej Astronomia odbywać się będą zgodnie z poniższym terminarzem spotkań.
Semestr zimowy roku akademickiego 2021/2022:

• 27.11.2021 r.
  • 18.12.2021 r.
  • 22.01.2022 r.
  • 29.01.2022 r.
  • 05.02.2022 r.

Miejsce oraz godziny spotkań.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach od 14.00 – 16.15, w sali dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego Dzieci (Instytut Matematyki UŚ, ul. Bankowa 14 lub ul. Uniwersytecka 4, Katowice).

Więcej informacji w zakładce „Grupy twórcze” – rok akademicki 2021/2022.

* forma zajęć może ulec czasowej zmianie z bezpośredniej na online w przypadku konieczności spowodowanej sytuacją epidemiczną, zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.