Chrońmy Świat!

Szanowni Państwo,

14 grudnia 2018 r. Uniwersytet Śląski Dzieci zrealizował projekt edukacyjny Chrońmy Świat! Kształtowanie postaw poznawczych, proekologicznych i prospołecznych wśród uczniów.

Projekt towarzyszył Światowemu Szczytowi Klimatycznemu ONZ COP24 i zrealizowany został we współpracy z Katowicami Miastem Ogrodów - Instytucją Kultury im. K. Bochenek oraz Theater Bonn, w ramach programu Save The World.

Partnerem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w realizacji projektu był Urząd Miasta Katowice. Projekt objęty został patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.

Beneficjentami projektu byli uczniowie szkół podstawowych i klas gimnazjalnych województwa śląskiego.

Głównym celem oraz nurtem edukacyjnym projektu stało się przybliżenie problematyki Światowego Szczytu Klimatycznego ONZ COP24, promowanie międzynarodowej współpracy pomiędzy środowiskami akademickimi, instytucjami kultury, oświaty, jednostkami administracji państwowej i samorządowej oraz poszerzanie wiedzy na temat globalnych problemów ekologicznych i możliwości przeciwdziałania ich negatywnym skutkom.

W ramach projektu Chrońmy Świat! Uniwersytet Śląski Dzieci miał przyjemność gościć: Andreę Tietz dyrektora artystycznego Save The World, Theater Bonn, Bernadette La Hengst muzyka i reżysera, pracującą na pograniczu łączącym muzykę pop, widowisko i politykę oraz Nicka Nuttala byłego korespondenta ds. środowiska The Times of London, rzecznika prasowego i dyrektora ds. komunikacji Ramowej Konwencji ONZ  Zmian Klimatu w  latach 2014-15.

Wielką życzliwość i wsparcie dla naszej inicjatywy oraz podjętych działań proekologicznych okazali wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Edyta Sierka, dr hab. Tomasz Spaliński,
 dr Ewa Biłas-Pleszak oraz dr Izabela Mrochen, dzięki którym projekt Chrońmy Świat! połączył aspekty naukowe oraz artystyczne.

Niezwykłym entuzjazmem i zaangażowaniem w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego wykazali się Studenci UŚD wraz z Rodzicami: Małej Akademii Teatru i Tańca Flooreski, Laboratorium Ekspresji Dziecięcej oraz chóru Gioia, którzy aktywnie współtworzyli program tego niecodziennego i ważnego wydarzenia.

W happeningowej formie manifestacji ulicznej, a następnie dialogu z publicznością na scenie oraz w przestrzeniach Katowic Miasta Ogrodów, zaprezentowane zostały także transparenty z hasłami proekologicznymi oraz makieta ptaka, których autorami byli studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci.

W wydarzeniu wzięło udział 900 uczniów i nauczycieli śląskich szkół podstawowych i klas gimnazjalnych.

Naszymi gośćmi byli także: Chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach oraz Zespół Wokalny Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

Swoją obecnością zaszczycili Uniwersytet Śląski Dzieci:

Wiceprezydent Katowic Marzena Szuba, Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. Centrum Nauki Dr Magdalena Cyganek, Dyrektor Wydziału Nadzoru Edukacji  - Śląskiego Kuratorium Oświaty Magdalena Zymon, Dyrektor Uniwersytetu Otwartego UŚ Dr hab. Ewa Jarosz oraz Dziekan Uniwersytetu Śląskiego Dzieci Dr Jerzy Jarosz, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach Bernadeta Stańczyk, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej Iwona Wilk oraz Dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie Małgorzata Bąk.

Odczytano również słowa skierowane do zebranej publiczności przesłane przez Dyrektora Artystycznego  Save the World Andreę Tietz.

Projekt edukacyjny Uniwersytetu Śląskiego Dzieci Chrońmy Świat! towarzyszący Światowemu Szczytowi Klimatycznemu ONZ COP24 stał się ważnym wydarzeniem naukowym i artystycznym, świadczącym o istniejącej świadomości oraz autentycznych i zaangażowanych postawach proekologicznych, a także wielkiej potrzebie aktywności drzemiących w społecznościach Uniwersytetu, Miasta Katowic oraz dzieci, młodzieży i nauczycieli całego województwa śląskiego.

Podjęta inicjatywa doceniona została słowami uznania wielu środowisk naukowych, samorządowych, oświatowych i kulturalnych, a także szeroko komentowana w licznych mediach ogólnopolskich.

Gratulujemy naszym Studentom realizacji tej ważnej i wymagającej inicjatywy oraz kolejnego sukcesu edukacyjnego!

Wielkie uznanie wyrażamy dla naszej Studentki Igriany Bartoszek – liderki pozytywnej manifestacji zorganizowanej w związku z koniecznością ochrony środowiska naturalnego!

Dziękujemy także naszym Wolonatriuszkom za okazane zaangażowanie w działania organizacyjne!

Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Bliskim i Przyjaciołom, którzy wspierali nasze działania na każdym etapie powstawania projektu!

Moc podziękowań za okazaną życzliwość i współpracę w realizacji projektu Chrońmy Świat! kierujemy na ręce Piotra Zaczkowskiego Dyrektora Katowic Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. K. Bochenek  oraz Zespołu Pracowników Instytucji.

Najserdeczniej dziękujemy przybyłej Publiczności, która z wielkim zainteresowaniem problematyką Światowego Szczytu Klimatycznego ONZ COP24 uczestniczyła w wydarzeniu.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z projektu edukacyjnego Chrońmy Świat!

Reżyseria oraz montaż Michał Kołdras.

Filmowe reportaże z projektu można znaleźć:

www.youtube.com/watch?v=1dVYI-J8PXs

www.youtube.com/watch?v=fHh7azNNwrM

Fotorelacje zamieszczone zostały w zakładce  „Relacje z zajęć”.

Kolegium Naukowe

Uniwersytetu Śląskiego Dzieci