Drodzy Odkrywcy i Młodzi Naukowcy, czy potraficie przywitać się po słoweńsku?

Jak informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku, Uniwersytet Śląski Dzieci rozpoczął współpracę z Uniwersytetem Dzieci w Mariborze. Studenci Uniwersytetu w Mariborze odpowiadają wiekiem naszym Odkrywcom i Młodym Naukowcom.

Nasi przyjaciele ze Słowenii, pod opieką swojego wykładowcy, pani Agaty Głaz, wzięli już udział w pierwszych zajęciach, na których poznali nasz Uniwersytet oraz kilka polskich słów. Napisali też do Was pierwsze listy w języku polskim, aby nawiązać kontakt i zapoczątkować znajomość z rówieśnikami z Polski.

W najbliższą sobotę i my rozpoczniemy poznawanie kultury oraz języka naszych kolegów ze Słowenii. Zaraz po zakończeniu wykładu, w czasie krótkiej prezentacji, pani dr Monika Gawlak z Zakładu Teorii Literatury i Translacji Uniwersytetu Śląskiego zapozna Was z ważnymi informacjami na temat Słowenii, Uniwersytetu Dzieci w Mariborze oraz nauczy Was kilku podstawowych słoweńskich słów i zwrotów.

Ci z Was, którzy będą chcieli mieć przyjaciół w Słowenii, będą mogli wziąć udział w dodatkowym seminarium i odpowiedzieć na jeden z przysłanych ze Słowenii listów.Zgłoszenia chętnych będziemy przyjmowali w przyszłym tygodniu, za pomocą specjalnego logowania.

Po kilku następnych, krótkich zajęciach pogłębiających wiedzę o Słowenii, będą mogli wziąć udział w wideokonferencji, spotykając się „na żywo” ze swoimi kolegami w pierwszej połowie maja. W czasie spotkania będzie można wymienić się poglądami, porozmawiać z rówieśnikami (w razie potrzeby pomogą tłumacze) wziąć udział w quizie wiedzy o Polsce i Słowenii i w innych przygotowanych atrakcjach.

Pozdrawiamy,
Dziekanat Uniwersytetu Śląskiego Dzieci