Energia 3. Śląski Festiwal Nauki Katowice

Szanowni Państwo,

początek Nowego Roku obfitował w wiele ważnych wydarzeń i inicjatyw naukowych, kulturalnych i społecznych. Jednak niekwestionowanym najważniejszym wydarzeniem i świętem nauki stał się 3. Śląski Festiwal Nauki, poświęcony energii, którego organizatorami było Miasto Katowice,  Uniwersytet Śląski oraz wiele śląskich uczelni.

Inauguracja Festiwalu odbyła się 12 stycznia w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego, a w niedzielę 13 stycznia festiwalowe przestrzenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach otworzyły się dla zwiedzającej publiczności. Przez dwa pełne dni zwiedzający mieli niepowtarzalną okazję poznawać tajniki badań i odkryć naukowych, rozmawiać z naukowcami, astronautami i ludźmi sztuki, uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, warsztatach, pokazach oraz eksperymentach naukowych, a także cieszyć się i zachwycać sztuką.

Studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci mieli wielką szansę i przyjemność współtworzyć te niecodzienne, festiwalowe wydarzenia i ich niezwykle energetyczną atmosferę.

foto: Tomasz Kiełkowski

Wielkie emocje towarzyszyły naszym Studentom podczas budowy i prób sprawności historycznych mostów na scenie głównej, jednak wiedza i doskonałe przygotowanie nie zawiodły! Drużyną dzielnych budowniczych kierowała Studentka z grupy Ekspertów Igriana Bartoszek, która również znakomicie asystowała dr Jerzemu Jaroszowi Dyrektorowi merytorycznemu Śląskiego Festiwalu Nauki oraz Dziekanowi UŚD w przeprowadzanych dla publiczności na scenie głównej, licznych eksperymentach fizycznych, zgniatając 200 litrowe beczki, prezentując możliwości działa próżniowego, czy też eksperymentując z energią niesioną przez rakiety i pociski.                  (foto. Tomasz Kiełkowski)

Mnóstwo radości przyniosły publiczności warsztaty taneczne i aktorskie, warsztaty i doświadczenia z rakietami na sprężone powietrze, loty poduszkowcem, czy próby odwagi i wytrzymałości na łożu fakira, prezentowane w strefie aktywności dziecka.

W strefie kosmicznej Studenci UŚD mogli zaspokoić ciekawość i zdobyć wiedzę na temat eksploracji kosmosu spotykając się ze znakomitymi gośćmi Festiwalu – astronautką NASA Nicole Stott oraz kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim, którzy zaszczycili nas rozmową oraz autografami i pamiątkowymi fotografiami.

Artystyczny zachwyt wzbudziły sceniczne występy chóru Gioia, Małej Akademii Teatru i Tańca Flooreski oraz Laboratorium Ekspresji Dziecięcej UŚD.

Cennym sukcesem oraz kolejnym doświadczeniem artystycznym poszczycić może się Julia Donek Studentka MATT Flooreski, która zagrała na planie filmowym Telewizji Uniwersyteckiej w spocie reklamującym Festiwal.

Podobnie, jak w poprzedniej edycji, również w czasie 3. Śląskiego Festiwalu Nauki nasi Studenci podejmowali z wielkim zaangażowaniem, odpowiedzialnością i entuzjazmem wiele nietuzinkowych wyzwań, współtworząc niepowtarzalną atmosferę Festiwalu.

Mamy nadzieję, że kolejne sukcesy i dokonania przyniosły Wam Kochani mnóstwo radości, satysfakcji, ciekawych doświadczeń, a także poszerzyły horyzonty i wzbogaciły zainteresowania. Jesteśmy dumni, że Studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci po raz kolejny swoją aktywną postawą, chęcią działania, otwartością oraz ciekawością świata stali się przykładem godnym naśladowania dla festiwalowej publiczności oraz wielu swoich rówieśników.

We wszystkich realizowanych podczas Festiwalu przedsięwzięciach naszych Studentów gorąco dopingowali i wspierali Rodzice, Rodzeństwo, Babcie, Dziadkowie oraz Bliscy.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Kolegium Naukowe UŚD

3. Śląski Festiwal Nauki szeroko komentowany był przez TV UŚ oraz ogólnopolskie media i portale społecznościowe. Wybrane filmowe relacje znaleźć można poniżej:

Fotorelacje znajdują się w zakładce „Zajęcia inne niż wszystkie”  oraz MATT Flooreski.