Informacje dotyczące zajęć w nowym roku akademickim 2021/2022

Drodzy Studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci,
Szanowni Rodzice,

w sobotę 16.10 odbyła się uroczysta inauguracja XIII roku akademickiego Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Spotkaliśmy się co prawda w maseczkach, ale jednak już na żywo i bezpośrednio. Wracamy do spotkań w aulach, laboratoriach i salach dydaktycznych Uniwersytetu Śląskiego.

W najbliższym czasie czeka nas także przeprowadzka do nowej siedziby, do nowoczesnych, świetnie wyposażonych i właśnie oddanych do użytku przestrzeni sąsiadującego z Bankową 14 budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4. Zachowana zostanie spójność przestrzeni, tak aby wszystkie zajęcia odbywały się w aulach i salach sąsiadujących ze sobą i umożliwiających łatwe przemieszczanie się między nimi w obrębie jednego budynku. Oznacza to powrót Uniwersytetu Śląskiego Dzieci po kapitalnym remoncie Uniwersyteckiej 4 do siedziby pierwotnej, która została całkowicie zmieniona
i dostosowana do potrzeb dydaktycznych.

Do tego czasu wszystkie zajęcia będą się odbywały w dotychczasowej lokalizacji przy ul Bankowej 14.

Uwzględniając aktualne potrzeby i konieczność dostosowania planowanych wykładów i warsztatów do zróżnicowanego wieku naszych studentów, zaplanowaliśmy je z podziałem na grupy starsze i młodsze.

Wykłady będą dostosowane do dwóch grup: grupy młodszej – Poszukiwacze i Odkrywcy (o godz. 9.30) oraz dla grupy starszej – Młodzi Naukowcy i Eksperci (o godz. 12.30). Wykłady dla Rodziców będą, tak jak poprzednio biegły w tym samym czasie co wykłady dla studentów.

Pojawiła się także dodatkowa opcja dostępna dla studentów w każdym wieku – Wykłady dla każdego (o godz. 11.00). Te wykłady będą miały charakter uniwersalny i będą odbywały się w środku zajęć, tak, aby mogła w nich brać udział zarówno grupa młodsza, jak i starsza. Tym samym w każdym dniu spotkań UŚD każdy student może wziąć udział w dwóch wykładach.

Od następnych zajęć, oprócz wykładów będą także dostępne warsztaty i seminaria do indywidualnego wyboru przez każdego studenta. Tematy tych zajęć zostaną podane już wkrótce. Konieczne będzie wówczas posiadanie aktywnego konta studenta, które umożliwi logowanie się na wybrane warsztaty (udział w wykładach nie wymaga logowania).

Warsztaty, prowadzone w małych grupach będą dedykowane osobno dla Poszukiwaczy (5-6 lat), Odkrywców (7-9 lat), Młodych Naukowców (10-12 lat) i Ekspertów (13-15 lat). Tutaj zachowany zostanie dokładny podział na grupy ze względu na wiek studentów.

Wszelkie szczegóły dotyczące programu wykładów, oferty warsztatów oraz miejsca gdzie będą się odbywały kolejne zajęcia zostaną wkrótce opublikowane na naszej stronie oraz wysłane do Was biuletynem na adresy e-mail.

Tabela z planami zajęć poszczególnych grup i rodziców oraz linkami do streszczeń wykładów i opisów warsztatów, a także sylwetek wykładowców, dostępna jest na naszej stronie pod zakładką „zajęcia” i wkrótce zostanie uzupełniona.

Zmiana trybu pracy na bezpośredni, rekrutacja na bieżący rok akademicki UŚD, która trwa nadal oraz nadchodząca przeprowadzka do nowoczesnych przestrzeni Uniwersyteckiej 4 spowodowała pewne opóźnienia w publikacji programu zajęć UŚD w tym semestrze, ale jesteśmy pewni, że warunki w jakich będziemy mogli już niedługo się spotykać zrekompensują tę niedogodność.

Życzymy dobrego, pełnego satysfakcji z zajęć oraz zdobywanych umiejętności i wiedzy roku akademickiego 2021/2022.

Dziekan i Kolegium Naukowe
Uniwersytetu Śląskiego Dzieci