Katedra Dzieci o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych w Cieszynie

Uniwersytet Śląski Dzieci rozszerza swoją ofertę edukacyjną. Oprócz programów dostosowanych do potrzeb przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów powstaje nowy program: Katedra Dzieci o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych w Cieszynie.

Program, który realizowany będzie na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji oraz na Wydziale Artystycznym w Cieszynie rusza na początku roku akademickiego.
Lata integracji pokazały i wciąż pokazują, że każde dziecko, niezależnie od swojego stanu psychofizycznego chce się uczyć i ma - na miarę swoich możliwości – bardzo duży potencjał.

Program Katedry jest skierowany do dzieci:

• z zaburzeniami rozwoju zmysłów,
  • z zaburzeniami rozwoju umysłowego,
  • z zaburzeniami rozwoju ruchowego, w tym afazją ruchową,
  • ze sprzężonymi zaburzeniami rozwojowymi,
  • z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (np. autyzm, zespół Aspergera),
  • niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem,
  • wybitnie uzdolnionych.

Celem Katedry jest wszechstronny rozwój każdego dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rozwijanie i wzbogacanie dotychczasowych jego zainteresowań, wiedzy i umiejętności, rozbudzanie ciekawości poznawczej i inspirowanie do odkrywania nowych obszarów zainteresowań, kształtowanie intelektu, zapału do nauki oraz osobowości. Warsztaty muzyczne, plastyczne, ruchowe, wykłady, a przede wszystkim zabawa na Uniwersytecie będą szansą na początek wielkiej przygody, okazją do otwarcia „drzwi nauki” i drogą do samorealizacji dla wielu takich dzieci. Każde dziecko ma swoje marzenia, a zadaniem dorosłych jest próbować je spełniać.

Równocześnie z zajęciami studentów dla ich rodziców i opiekunów w Katedrze organizowane będą bezpłatne warsztaty, między innymi: z ruchu rozwijającego, kulinarne, kosmetyczne, dietetyczne, „Mądre Dziecko” oraz pedagogizacja.