Kocham kino!

Uwaga Studenci UŚD Młodzi Naukowcy i Eksperci – pasjonaci kina! Ogłaszamy rekrutację na zajęcia grupy twórczej filmoznawstwa „Kocham kino”. W bieżącym roku akademickim proponujemy Wam udział w projekcie edukacyjnym, którego celem będzie zapoznanie z teoretycznymi zagadnieniami realizacji filmowych oraz nabyciem praktycznych umiejętności pracy z i przed kamerą na planie.

Projekt realizowany będzie przez grupę twórczą „Kocham kino” w okresie od 24 listopada 2018 r. do 18.05.2019 r. i podzielony został na bloki programowe. W każdym semestrze zaplanowane zostały trzy spotkania po pięć godzin dydaktycznych (45 min.) o zróżnicowanej problematyce. Zwieńczeniem Waszej całorocznej pracy będzie zdobycie kompetencji w proponowanym zakresie filmoznawstwa oraz premiera zrealizowanej profesjonalnie etiudy filmowej. Najważniejsze zagadnienia programowe:

• ogólna prezentacja na temat tworzenia filmów - przekrojowo o planowaniu filmu, scenariuszu + 4P (produkcja, postprodukcja, promocja, premiera), dodatkowo pokaz przykładowych filmów, wyszukiwanie błędów, analiza. Zapoznanie uczestników z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi filmu, czyli m.in. odpowiedź na pytania: czym jest scenariusz? Jak stworzyć prosty scenariusz filmu krótkometrażowego? Jakie wyróżniamy plany filmowe i czym one się różnią oraz do czego służą? Jak poprawić jakość swoich filmów?
  • prezentacja i omówienie sprzętu wykorzystywanego do produkcji filmowej
  • autoprezentacja przed kamerą - pierwsze zetknięcie z kamerą, analiza materiału, wnioski + indywidualne rady dla każdego z uczestników (ćwiczenie typu casting),
  • pierwsze refleksje dotyczące scenariuszu filmu, który zostanie stworzony podczas warsztatów.
  • praktyczne ćwiczenia ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień do profesjonalnej produkcji filmowej: przeprowadzanie wywiadu, setka dziennikarska, używanie bezprzewodowego systemu nagrywania dźwięku, problematyka oświetlenia, najczęstsze problemy w pracy reporterskiej,
  • praca nad scenariuszem, próba stworzenia storyboardu przynajmniej dla jednej sceny, zaplanowanie lokacji
  • casting i dopasowanie uczestników do ról oraz podział obowiązków na planie filmowym zdjęcia próbne – zbadanie lokacji, nagranie co najmniej kilku scen w celu sprawdzenia odpowiednich ustawień kamery, oświetlenia, problemów z dźwiękiem itp.
  • właściwe dni zdjęciowe: podział grupy na reżyserów, operatorów kamery, dźwiękowców, aktorów, statystów i kierowników planu. Wspólnymi siłami zespół filmowy będzie tworzyć surowy (niepomontowany) materiał, z którego później powstanie film. Uczestnicy pracować będą na sprzęcie wykorzystywanym na co dzień do profesjonalnej produkcji filmowej (kamery, mikrofony, statywy, udźwiękowienie, oświetlenie).

Ostatnie spotkanie składać się będzie z elementów, które zakończą pracę nad projektem, czyli postprodukcja oraz premiera. Celem tego spotkania będzie nauka podstawowych zasad montażu filmowego. Uczestnicy zajęć będą mogli zaznajomić się z oprogramowaniem służącym do edycji filmów i wykonać na nim szereg praktycznych i przydatnych zadań.
Podsumowaniem całości projektu będzie premiera etiudy warsztatowej.

Szczegółowe informacje o programie znajdziecie w zakładce Zajęcia/ Grupy twórcze 2018/2019.

Zajęcia grupy twórczej „Kocham kino” prowadzić będzie Michał Kołdras – operator kamery i montażysta, realizator licznych edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski.
Od 2011 roku profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis informacyjny Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu niezależnym festiwalom filmowym w Polsce. Laureat głównej nagrody w konkursie na video biznes organizowanym przez firmę Divante. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios współorganizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy 2017.

Informacje organizacyjne.

Terminarz spotkań:

Semestr zimowy
24.11.
8.12.
19.01.2019

Semestr letni

Miejsce oraz godziny spotkań:

Zajęcia odbywać się będą w sali dydaktycznej nr 204, ul. Bankowa 14, Katowice, w godzinach od 10.00 – 14.00.

Rekrutacja.

Uczestnikiem grupy twórczej „Kocham kino” mogą zostać studenci UŚD Młodzi Naukowcy i Eksperci oraz osoby nie będące studentami, w wieku od 10 - 15 lat.

Opłaty.

Za udział w grupie twórczej obowiązuje płatność za każdy semestr, która dla studentów UŚD wynosi 180 zł, natomiast dla dzieci i młodzieży nie będących studentami wynosi 280 zł.
Opłatę uiścić należy po uzyskaniu potwierdzenia zakwalifikowania do grupy twórczej, przed rozpoczęciem zajęć, na wskazane poniżej konto, z odpowiednim opisem.

Numer konta.

Opłatę prosimy przelać na rachunek Uniwersytetu Śląskiego Dzieci nr 64 1050 1214 1000 0023 4388 1542.

Tytuł przelewu.

Prosimy o umieszczenie w tytule przelewu dopisku zawierającego Imię i Nazwisko Dziecka, jeśli dziecko jest studentem UŚD również grupę do której uczęszcza np. „Młodzi Naukowcy”, a także dopisku "Kocham kino”.

Przykładowo: "Jan Kowalski, Młodzi Naukowcy, „Kocham kino”.

Ważna Informacja!

Zgłoszenia studentów zainteresowanych udziałem w grupie twórczej „Kocham Kino” prosimy kierować pocztą elektroniczną na adres: bien.lidia@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona! Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc.
Potwierdzenie przyjęcia do grupy twórczej UŚD „Kocham kino” otrzymają Państwo drogą elektroniczną.

Zapraszamy!