Międzynarodowy Dzień Uniwersytetów Dzieci!

z pewnością wiecie, że Uniwersytet Śląski Dzieci ma zaszczyt być członkiem założycielem The European Children’s Universities Network EUCU.NET!

Z przyjemnością informujemy Was, że dzień 11 kwietnia uroczyście ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Uniwersytetów Dzieci!

To ważne wydarzenie, chcielibyśmy celebrować w sposób szczególny wraz z naszymi koleżankami i kolegami z całej Europy, a nawet świata!
Motywem przewodnim i inspiracją do podejmowanych działań proponujemy sentencję, którą znacie doskonale z tegorocznego kalendarza: „Zbudujmy razem lepszy świat!”, który dla nas ma swój początek w Uniwersytecie Śląskim Dzieci oraz Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024!

Plan indywidualnych Waszych działań.

Zadania dla Was zamieściliśmy poniżej. Możecie wykonać wszystkie lub tylko wybrane (jedno lub więcej).

1. Zredagujcie krótkie pozdrowienia dla koleżanek i kolegów z innych, europejskich uniwersytetów
    •     dokonajcie samodzielnego wyboru kraju oraz języka
    •     napiszcie pozdrowienia i nauczcie się ich na pamięć (dla młodszych studentów mogą być bardzo krótkie)
    •     nagrajcie krótki filmik z pozdrowieniami w wybranym, obcym języku
    •     możecie zaprosić do nagrania Waszych rodziców, rodzeństwo oraz bliskich.
  2. Wykonajcie pracę konstrukcyjną lub plastyczną, dowolną techniką i w dowolnym formacie, która będzie odpowiedzią na poniższe pytanie:
    „W którym europejskim uniwersytecie dzieci i dlaczego, chcielibyście spędzić tydzień?”
  3. Ułóżcie krzyżówkę w dowolnym europejskim języku, której hasłem przewodnim będzie: „Zbudujmy razem lepszy świat!”. Wyraz/wyrazy stanowiący/ce rozwiązanie krzyżówki powinien/powinny wiązać się z lepszym światem, który możemy tworzyć razem, i w którym chcielibyście żyć.
    •     krzyżówkę można ułożyć w jednym języku np. w jęz. polskim, angielskim, niemieckim itp.
    •     jeśli czujecie się na siłach i jesteście zaawansowani w europejskich językach, krzyżówka może zawierać wyrazy w różnych językach, które utworzą hasło w wybranym przez Was języku (pola danej odpowiedzi, musielibyście wówczas oznaczyć flagą wybranego kraju).

Ogólna instrukcja rozwiązania oraz pytania, powinniście wówczas opisać w języku angielskim, aby były czytelne dla studentów całej Europy i świata.
  4. W zadaniu czwartym, pozostawiamy Wam dowolność działania! Stawiamy na Waszą wiedzę, kreatywność, poczucie humoru oraz otwartość na świat, który razem zbudujemy lepszym!

Pierwsze wykonane zadania prosimy, przynieście do dziekanatu UŚD w sobotę 6 kwietnia, na nasze zajęcia. Filmiki dostarczcie na pendrive’ach, krzyżówki oraz inne Wasze elektroniczne prace prześlijcie drogą mailową na adres: uniwersytet.dzieci@us.edu.pl

Na kolejne Wasze prace czekać będziemy do końca kwietnia 2024.

Plan wspólnych działań w UŚD.

UŚD 6 kwietnia 2024 r.

1. Planujemy wspólne, filmowe nagranie pozdrowień dla koleżanek i kolegów w Europie, po wykładzie otwartym, o godz. 12.30 (aula prof. Pawlikowskiego).
    Serdecznie zapraszamy Was Studentki oraz Studenci wszystkich naszych grup, do udziału w nagraniu!

2. Działania w najbliższych planach…

W ramach celebrowania Międzynarodowego Święta Uniwersytetów Dzieci, rozważamy możliwość wspólnego sadzenia lasu. O ewentualnej, powyższej propozycji poinformujemy Was w późniejszym terminie.

Relacje fotograficzne i filmowe z indywidualnych oraz grupowych działań studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci publikowane będą na FB, stronie internetowej oraz w innych, międzynarodowych mediach społecznościowych.

Gorąco zapraszamy i pozdrawiamy!
Kolegium Naukowe
Uniwersytetu Śląskiego Dzieci