OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI 2020 Online. Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe 2020

 

Szanowni Państwo,

zapraszamy na kolejną edycję Osobliwości Świata Fizyki. Tym razem spotkanie będzie możliwe jedynie w wersji online, dzięki serwisowi YouTube oraz platformie ZOOM. Jak zawsze, oferujemy Państwu wykłady o tematyce wiążącej się z programami szkolnymi oraz ilustrowane bogato eksperymentami fizycznymi. Będzie to też kolejna okazja do rozmowy
z naukowcami Uniwersytetu Śląskiego.  

W programie tym razem Równowaga ponad wszystko oraz Zakręcony świat. Każdy seans  złożony jest z dwóch wykładów:

 

1. Równowaga ponad wszystko

Na czym polega tajemnica starożytnych budowli, które przetrwały tysiąclecia i trzęsienia ziemi? Czy do ich budowy potrzebna była wiedza pochodząca od obcych cywilizacji? A może zasady projektowania układów zdających się przeczyć prawom grawitacji nie są wcale aż tak skomplikowane? Kiedyś nie było przecież komputerów - kilka prostych zasad pozwalających na budowę akweduktów, wieżowców czy przepraw przez rzeki, poznamy eksperymentując na wykładzie, a nawet zastosujemy je, budując konstrukcje stabilnych mostów, przez które odważymy się przejść.

2. Zakręcony świat

Wiemy, że Ziemia, na której mieszkamy wiruje i ma kształt spłaszczonej kuli. W codziennym życiu, co prawda nie odczuwamy jej ruchu obrotowego, ale świadczy o nim wiele mechanizmów przyrody i eksperymentów, które możemy wykonać. Na spotkaniu zobaczymy jak ruch obrotowy układu wpływa na przebieg zachodzących w nim zjawisk. Wyjaśnimy, dlaczego odnajdując na niebie Wielki Wóz, potrafimy wskazać kierunek północny, co łączyło zmianę trajektorii rakiet V1 z pasatami, jak wahadłem potwierdzono ruch obrotowy naszej planety, a nawet dlaczego cyklony na półkuli północnej wirują zawsze przeciwnie niż wskazówki zegarka.

Oferta Osobliwości Świata Fizyki dedykowana jest zarówno uczniom szkoły podstawowej jak i szkoły średniej.

Wszystkie seanse będą odbywać się codziennie, w dni robocze, od 14.09. do 30.09.  o godz. 9.00 / 11.00 / 13.00.

Seanse będą emitowane za pośrednictwem portalu YouTube, natomiast spotkania
z wykładowcami, połączone z dyskusją, odbędą się na platformie Zoom. Każdy seans trwa łącznie ok. 90 min.

 

Zapisy przyjmowane są elektronicznie pod adresami e-mail:

Jerzy.Jarosz@us.edu.pl  lub bien.lidia@gmail.com

 

oraz telefonicznie pod numerami:

tel. 32 359 11 70 lub tel. kom.: 725 991 943

 

Koszt udziału to 300zł – za dostęp dla szkoły (niezależnie od ilości odbiorców)

15zł – cena dla odbiorcy indywidualnego

 

Nr konta do wpłat: 64 1050 1214 1000 0023 4388 1542

 

Po dokonaniu i potwierdzeniu rezerwacji należy dokonać wpłaty i przesłać potwierdzenie na podane adresy e-mail.  Po otrzymaniu dowodu wpłaty, Organizatorzy wydarzenia prześlą Państwu odpowiednie linki.

 

Link z dostępem do wykładów na YouTube prowadzi do dwóch wykładów tworzących seans. Po każdym z wykładów można wziąć udział w dyskusji z wykładowcą, łącząc się przez link prowadzący do spotkania na platformie ZOOM. Aby to zrobić należy po wysłuchaniu pierwszego wykładu zatrzymać projekcję na YT i połączyć się z wykładowcą. Po 15 minutach przeznaczonych na dyskusję należy uruchomić drugi wykład i po zakończeniu ponownie można będzie połączyć się z wykładowcą.


Wszelkie pytania dotyczące organizacji i rezerwacji wykładów prosimy kierować na adres
e-mail:  Jerzy.Jarosz@us.edu.pl

 

Zapraszamy również do skorzystania z pozostałych wykładów Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego, dostępnych pod adresem: https://www.uniwersytetotwarty.us.edu.pl/uniwersyteckie-miasteczko-naukowe/

 

Łączę pozdrowienia

dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ

______________________________

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Uniwersytet Śląski

40-007 Katowice

ul. Bankowa 14/203