Seminarium dodatkowe „What We Recommend”

 

Szanowni Studenci: Eksperci i Młodzi Naukowcy,
kolejny rok akademicki Uniwersytetu Śląskiego Dzieci dobiega końca. Dla najbardziej wytrwałych przygotowaliśmy jeszcze zadanie specjalne. Zadanie wymagające umiejętności pracy zespołowej, pomysłowości, kreatywności, zdolności plastycznych, aktorskich i reżyserskich. Potrzebujemy „Zespołu Pasjonatów” gotowego do ciężkiej pracy.
Uniwersytet Śląski Dzieci bierze udział w europejskim projekcie SIS CATALYST prowadzonym przez Uniwersytet w Liverpoolu, w Wielkiej Brytanii. Projekt ten łączy ponad 30 uniwersytetów dzieci na całym świecie.

 

Myślą przewodnią projektu jest fakt, iż dzieci i młodzież są przyszłością świata, o którą należy zadbać już dziś, każde dziecko ma prawo do bycia edukowanym oraz do wyrażania swoich poglądów i bycia wysłuchanym. W różnych miejscach świata młodzież spotyka się z różnymi problemami. Problemy te dotyczą lokalnych społeczności jak również mają zasięg globalny. Aby zapoznać się z problemami, z jakimi spotyka się na co dzień młodzież z różnych zakątków świata oraz ze sposobami jakie stosuje by je rozwiązać, zorganizowany został projekt pt. „What We Recommend”. Wykonawcami projektu są studenci Uniwersytetów Dzieci w Europie i na świecie.

Polskę reprezentują studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci – czyli Wy: Eksperci i Młodzi Naukowcy.

Cel projektu to zidentyfikowanie jednego z istotnych problemów społecznych dotyczących młodzieży oraz zasugerowanie jego możliwych rozwiązań. Sam problem i sugerowane rozwiązania powinny zostać przedstawiona w 3 minutowym filmie w języku ojczystym. Organizatorzy liczą na zaangażowanie studentów, dyskusję nad problemami, z którymi spotykają się każdego dnia w domu, szkole, na ulicy a przede wszystkim na „burzę mózgów” i wspólne odkrycie i zaproponowanie lekarstwa, które rozwiąże problemy, wprowadzi zmiany i wpłynie na lepszą przyszłość. Co czeka studentów UŚD chętnych do działań w projekcie:

  1. Pierwszy krok to znalezienie i wybranie spośród wielu, jednego problemu, który według studentów UŚD, jest najpoważniejszym, najtrudniejszym do rozwiązania a także najbardziej charakterystycznym dla danej (szkolnej, regionalnej, polskiej) społeczności.
  2. Etap drugi to dyskusja i szukanie rozwiązań problemów, w rezultacie zaproponowanie najlepszego rozwiązania wybranego problemu.
  3. Kolejny krok to skonstruowanie scenariusza filmu, opracowanie dialogów i choreografii, wybranie miejsca nagrania, wykonanie scenografii i kostiumów, wybór aktorów i realizatorów.
  4. Nagranie wideo. Forma przedstawienia tematu zależy od Was. Może być to film dokumentalny, fabularny, scenka rodzajowa, skecz lub inna wymyślona przez Was forma.
  5. Montaż filmu i dodanie napisów w języku angielskim
  6. Przesłanie filmu do organizatorów, Uniwersytetu w Liverpoolu.

Filmy wykonane przez studentów z różnych krajów umieszczone zostaną na stronie projektu SIS CATALYST. Spośród nadesłanych prezentacji wybrane zostaną najlepsze, których projekcja odbędzie się we wrześniu w Wiedniu, podczas międzynarodowej konferencji kończącej projekt SIS CATALYST. Wszystkie przedstawione problemy zostaną zawarte w raporcie z projektu, który przedstawiony zostanie Unii Europejskiej.
Wszystkie działania naszych studentów koordynować będą wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego Dzieci:

  • Mgr Bruno Żółtowski,
  • Mgr Edyta Kaszyca,
  • Dr Izabela Mrochen.

Terminy zajęć:

  • 24 maja 2014 godz. 12:00 (czas zajęć: około 3 godzin zegarowych);
  • 31 maja 2014 godz. 10:00 (czas zajęć: około 3 godzin zegarowych);
  • 14 czerwca 2014 około godz. 13:00 – po Urodzinach Uniwersytetu Śląskiego Dzieci (czas zajęć: około 3 godzin zegarowych).

Ponieważ pracy jest wiele a czasu mało, jeśli będzie potrzeba, zespół musi być gotowy na dodatkowe spotkania, które ustalane będą pomiędzy zespołem a prowadzącymi.

Wszystkie zajęcia odbywać się będą w Instytucie Fizyki przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach.

Udział w projekcie to szansa aby wspólnie z kolegami z całego świata kreować lepszą przyszłość.

ZAPRASZAMY!

Zajęcia są bezpłatne!

Logowanie na zajęcia rozpocznie się w środę 21 maja 2014 o godz. 20:00.
Liczba miejsc ograniczona: 6 Ekspertów, 6 Młodych Naukowców.
Każdy student biorący udział w projekcie otrzyma na zakończenie certyfikat udziału.

Pozdrawiamy,
Dziekanat Uniwersytetu Śląskiego Dzieci