Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe 2022

 

Osobliwości Świata Fizyki – wykłady z pokazami eksperymentów.

Wykłady oparte na przeprowadzanych na żywo eksperymentach, prowadzone przez naukowców pracujących na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki. Zawsze dopasowane są do wieku audytorium  i nie wymagają wcześniejszej znajomości dziedziny, której dotyczą. Pokazują, jak prawa fizyki działają w rzeczywistości.

Oryginalne aranżacje eksperymentów, często w skali makro i z udziałem publiczności, nie tylko zaskakują i budzą emocje, ale pozwalają na głębokie zrozumienie pojęć, zasad i praw fizyki.

  1. Światło – jak widzimy świat?
    Naturalne światło Słońca nie tylko rozprasza mrok i dostarcza Ziemi konieczną do życia energię, ale jest dla nas również najważniejszym nośnikiem informacji. Rejestrujemy je dzięki zmysłowi wzroku, ale nie zawsze powinniśmy wierzyć własnym oczom. Poznajmy niezwykłe własności światła i podstawowe prawa optyki, ale przekonajmy się także, jak widzimy świat…
  2. Woda – żywioł niezwykły
    Woda to jeden z czterech żywiołów. Kojarzy nam się z morzem, jeziorem, rzeką, deszczem czy śniegiem. To dzięki jej obecności Ziemię określa się mianem „błękitnej planety”. Woda stanowi główny składnik naszego ciała. Trudno nie przyznać, że zajmuje wyjątkowe miejsce w naszym życiu… Czy jesteście gotowi poznać jej tajemnice? Zapraszamy do wspólnych eksperymentów!
     

Przystanek Osobliwości Świata Fizyki będzie działał od 12 września do końca miesiąca codziennie, bez sobót i niedziel.
Dostępne będą  trzy seanse dziennie, każdy złożony z obu wykładów, rozpoczynające się o godzinach 9.00, 11.00 i 13.00.  Kalendarz wykładów

 

Prehistoria – pochodzenie życia na Ziemi.

Rok temu pisaliśmy tak: (…) Każda rodzina ma swoich przodków – rodziców, dziadków, pradziadków, prapradziadków… Dla każdej rodziny jej pochodzenie jest ważne (…). I to jest nadal aktualne - w tym roku pokazy popularno-naukowe Przystanku Prehistoria zabiorą Was tradycyjnie ku tajemnicom naszego ciała, ale także przybliżą problem pochodzenia życia na Ziemi. Poszukamy też razem obcych, czyli tzw. „alienów”.

  1.  Z prochu powstałeś
    Podczas tego pokazu popularno-naukowego dowiecie się jakie jest pochodzenie materii budującej nasze ciała. Końcowe podsumowanie zapadnie Wam w pamięci na zawsze. Dla autora wykładu – swego czasu – było to także sporym zaskoczeniem.
    Nie przegapcie tego.
  2.  Pochodzenie życia na Ziemi 
    Pandemia miała swoje złe oblicze. Ale w każdym zdarzeniu – nawet tak złym, można odszukać pozytywne aspekty. Naukowcy – jak wszyscy zostali wtedy uwięzieni na długie tygodnie w domach, więc kończyli różne zaległe projekty. 
    I stało się – niespotykany „wysyp” nowych odkryć ujawnił coś, co zelektryzowało Świat. Już wiemy kiedy, jak i gdzie powstało życie na tej planecie.
    Obecność obowiązkowa.
  3. W poszukiwaniu obcych form życia
    Odkrycie życia pozaziemskiego to tylko kwestia czasu. Z punktu widzenia nauki było wielką arogancją myśleć, że w wielkim Kosmosie jesteśmy sami.
    A co Wy o tym myślicie. Ciekawe, co Wam wpadnie do głowy?
    Autor pokazu z niecierpliwością czeka na Was i na udział w tej dyskusji.
  4. Tajemnice ludzkiej dłoni
    Każdy wie jakie jest pochodzenie człowieka, jakie mamy wspólne cechy ze światem zwierząt. Każdy także potrafi wskazać główne różnice np.: spionizowana postawa, rozwój mózgu czy inteligencja. Rzadko zwracamy uwagę na ludzkie dłonie. A to fenomenalny i zrazem unikalny „sprzęt”, w który wyposażyła nas natura. Będziecie kompletnie zaskoczeni tym do czego tak naprawdę dostosowana jest ludzka dłoń.
    Chcecie to sprawdzić? – no to przyjdźcie na pokaz.

Przystanek Prehistoria będzie działał od 12 września do końca miesiąca codziennie, bez sobót i niedziel.
Dostępne będą  dwa seanse dziennie, każdy złożony z obu wykładów, rozpoczynające się o godzinach 11.00 i 13.00  Kalendarz wykładów

 

Numer konta do wpłat

Prosimy o dokonanie płatności po zgłoszeniu i potwierdzeniu przyjęcia grupy/szkoły, na poniższe konto Uniwersytetu Śląskiego Dzieci:

64 1050 1214 1000 0023 4388 1542

Koszt udziału w seansie stacjonarnym za osobę wynosi 25 zł. Nauczyciele - wstęp wolny.