Czym byłyby warsztaty filmowe, gdyby ich efektem nie było powstanie etiudy warsztatowej? Na szczęście Studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci z wielkim entuzjazmem chwycili w dłonie telefony i nagrywali swoje propozycje filmowe!
ZRÓB TO SAM!
Od początku naszej wirtualnej wersji projektu Kocham kino! zakładaliśmy, że ostatnie spotkania warsztatowe zostaną poświęcone po części premierom filmów, które samodzielnie stworzą Uczestnicy zajęć. Wszystko poszło zgodnie z planem i na przedostatnim spotkaniu grupa mogła skupić się na analizie nadesłanych propozycji.
Jak się okazało, nasi młodzi filmowcy mieli bardzo zróżnicowane pomysły! Wspólnie obejrzeli zarówno filmy fabularne z elementami historycznymi, jak i animacje poklatkowe. Różnorodność oraz jakość nadesłanego materiału była na bardzo wysokim poziomie!
Z pewnością właśnie ten moduł warsztatów nauczył naszych filmowców najwięcej. Była to bowiem okazja, aby sam Autor uchylił kulisy powstawania swojego filmu, później zmierzył się z dyskusją i uwagami innych Studentów, by na koniec posłuchać szczegółowej analizy filmu ze strony Wykładowcy. Głęboka analiza materiału pozwoliła każdemu Studentowi indywidualnie wyciągnąć wnioski dotyczące tego, co można jeszcze dopracować w zrealizowanym filmie. Uchybienia były różne. Jedne dotyczyły początkowej fazy produkcji i skupiały się na niestabilnym trzymaniu kamery, inne z kolei wkraczały w fazę postprodukcji, gdzie można było pełniej zdynamizować montaż, aby całość była ciekawsza w odbiorze. Wszystkie mocne i słabsze strony pracy na planie młodych filmowców, omówione zostały wspólnie podczas zajęć i,0 jak sądzimy, moment ten będzie owocował w dalszej przygodzie z filmem naszych Studentów.
W drugiej połowie spotkania, grupa podjęła temat youtuberów i samego kanału YouTube, jako miejsca, w którym można promować swoje filmy. Początkowo należało podjąć próbę odszukania złotego środka na popularny kanał filmowy, natomiast kluczem tej sekwencji była nauka tworzenia „brandingu” youtubowego, czyli grafiki na kanał oraz ciekawej miniaturki. W tej kwestii z pomocą przyszła Studentom znana i łatwa w użyciu platforma Canva.
Ponad dwugodzinne spotkanie Kocham kino! zaowocowało dużą porcją wiedzy, zamkniętej w formie ciekawej dyskusji pomiędzy wszystkimi Uczestnikami zajęć.
Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza i umiejętności oraz otrzymane cenne wskazówki, znajdą swoje odzwierciedlenie w przygotowanych przez naszych Studentów etiudach filmowych, które niebawem będzie można oglądać na naszym kanale YouTube!