“We are the future” – “Jesteśmy przyszłością” i zabieramy głos – relacjonuje Arkadiusz Patschek, nasz student z grupy Ekspertów, polski delegat na światową konferencję studentów uniwersytetów dzieci, która odbyła się w Bukareszcie

 

W dniach 23-28 kwietnia 2012 r. w Bukareszcie, stolicy Rumuni, odbyła się światowa konferencja pod nazwą “We are the future” czyli „Jesteśmy przyszłością”. Delegatami na tą konferencję było 20 studentów Uniwersytetów Dziecięcych z całego świata: Rumunii, Niemiec, Austrii, Holandii, Egiptu, Brazylii, Turcji, Kenii, Wielkiej Brytanii, Indii, Gruzji, Słowacji i z Polski.

Wraz z moimi rówieśnikami wzięliśmy udział w warsztatach, na których omawialiśmy szkolnictwo w naszych krajach. Mówiliśmy o swoich zainteresowaniach, o swojej szkole, naszych planach na przyszłość, ale także o problemach, jakie występują w szkolnictwie wyższym. Okazało się, że wiele z nich jest wspólnych dla naszych krajów. Najczęściej chodziło o dostęp do edukacji, koszty nauki, możliwość podjęcia pracy po studiach, jakość i sposób nauczania.

Efektem naszych pracowitych warsztatów były wnioski, które w bezpośredniej rozmowie mogliśmy w przedostatnim dniu pobytu przedstawić ministrom edukacji m.in. Rumunii i Austrii oraz przedstawicielom edukacji tych krajów.

Po tym spotkaniu cztery wybrane przez nas osoby pojechały do parlamentu, gdzie w tych dniach odbywała się europejska konferencja ministrów edukacji, poświęcona rozwojowi Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Obrady ministrów i osób odpowiedzialnych za edukację są efektem podpisanej w 1999 r. Deklaracji Bolońskiej, w której ministrowie edukacji z 29 krajów Europy zobowiązali się do koordynacji europejskiej polityki edukacyjnej, tak, aby system szkolnictwa wyższego był porównywalny bardziej konkurencyjny i atrakcyjny w skali światowej.
W skład naszej międzynarodowej dziecięco-uniwersyteckiej delegacji weszli: Bhawna Sharma z Indii, Ahmed Aref z Egiptu, Michal Solčansky ze Słowacji i Anda Radulescu z Rumunii. Przekazali oni ministrom z różnych krajów nasze pomysły i pytania, na które chcieliśmy uzyskać odpowiedź.

To był bardzo interesujący i niezapomniany tydzień. Wszyscy mieszkaliśmy w tym samym hotelu. Codziennie spotykaliśmy się na posiłkach, braliśmy udział w warsztatach, spędzaliśmy razem wolny czas. Organizatorzy konferencji zorganizowali nam zwiedzanie Bukaresztu, odwiedziny na farmie dydaktycznej oraz w skansenie. Mimo, że pochodziliśmy z wielu krajów i różnych kultur świetnie się dogadywaliśmy choćby nawet na migi.

Wraz z moimi rówieśnikami z wielu zakątków świata chciałbym podzielić się z wami, chyba najważniejszym wnioskiem naszego spotkania, że „edukacja jest najsilniejszym instrumentem w zmniejszaniu ubóstwa, nierówności społecznej i sposobem na podejmowanie dobrych decyzji nie tylko we własnej sprawie, ale też dla dobra innych”.