„Jak odkryć coś czego nie widać?
Krótka historia odkryć cząstek, z których zbudowany jest świat”
Dr Arkadiusz Gorzawski
pracownik naukowy Uniwersytetu Maltańskiego
oraz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.
15 lutego 2020, godz. 10.00, aula im. M. Kopernika, ul. Bankowa 14, Katowice
Zapraszamy na drugi w tym semestrze wykład otwarty z cyklu Wielkie laboratoria świata – fascynującą historię odkryć naukowych dotyczących bezpośrednio nas i wszystkiego co nas otacza – budowy materii.
Wykład będzie poświęcony najmniejszym elementom, z których zbudowana jest materia - cząstkom elementarnym. Nie da się ich zobaczyć, ale można zbudować urządzenia, które pozwalają nam zobaczyć ich ślady. Największym laboratorium świata, w którym prowadzone są takie badania jest Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. Prace prowadzone tam od połowy XX wieku doprowadziły do wielu przełomowych odkryć.
Badania nad elementami materii, realizowano najpierw poprzez obserwację bombardujących Ziemię cząstek promieniowania kosmicznego, a później przy pomocy akceleratorów cząstek.
Podczas wykładu dowiemy się jak dokonywano odkryć cząstek na przestrzeni ostatnich stu dwudziestu lat. Przyjrzymy się też dokładniej użytym w tym celu akceleratorom, dzięki którym postęp w tej dziedzinie fascynował nie tylko naukowców, ale i opinię publiczną, informowaną sensacyjnymi doniesieniami prasy i mediów.
Na wykładzie będzie też można śledzić na żywo tory cząstek wtórnego promieniowania kosmicznego, przenikających budynek Bankowej 14 oraz audytorium.
Zapraszamy wszystkich studentów UŚD z grup Młodych Naukowców i Ekspertów, a także wszystkich Odkrywców wraz z kolegami i rodzeństwem.
Na wykład zapraszamy również wszystkich Rodziców.
Wstęp wolny!