Wykłady Otwarte 2016

 

Drodzy studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci: Poszukiwacze, Odkrywcy, Młodzi Naukowcy i Eksperci, Ci rozpoczynający studencką przygodę i Ci cieszący się już rocznym lub kilkuletnim studenckim stażem: Zapraszamy Was serdecznie na tegoroczne Wykłady Otwarte Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, które odbędą się 24 września 2016 roku w Katowicach.
Jeśli macie przyjaciół, którzy nie słyszeli jeszcze o Uniwersytecie Śląskim Dzieci zabierzcie ich ze sobą, wiedząc, że z przyjacielem zawsze raźniej!

Wszystkie wykłady odbywać się będą w salach audytoryjnych Instytutu Fizyki przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach.

Program:

 • Poszukiwacze
  Poszukiwaczy zapraszamy na wykład pt. W równowadze. Wykład z pokazami odbędzie się o godzinie 9:00. Czy zastanawialiście się jak to jest, że potrafimy zachować równowagę? Nie przewracamy się choć cały czas działa na nas siła grawitacji? Wszystkie otaczające nas konstrukcje również dumnie pozostają w równowadze. Wiele starożytnych budowli, mimo upływu tysiącleci i trzęsień ziemi wciąż zachwyca nas swoim pięknem i doskonałością konstrukcji. Na wykładzie, poznamy tajemnice pozostawania w równowadze, dowiemy się co to jest środek ciężkości i nauczymy się go wyznaczać. Zdobytą wiedzę zastosujemy w wielu eksperymentach i konstrukcjach, po których (miejmy nadzieję) uda się przejść.

 • Odkrywcy
  Odkrywców zapraszamy na dwa wykłady bogato ilustrowane pokazami eksperymentów z fizyki. Wykłady dla Was rozpoczną się o godzinie 10:30!
  • Zasady zachowania w mechanice Poprzez analizę licznych eksperymentów sformułujemy zasady zachowania energii, pędu i momentu pędu. Pokażemy, jak prawa te ułatwiają nam rozumienie zachowania ciał w ruchu postępowym i obrotowym. Scharakteryzujemy również siłę i moment siły ukazując ich wektorowy charakter.
  • W równowadze Czy zastanawialiście się jak to jest, że potrafimy zachować równowagę? Nie przewracamy się choć cały czas działa na nas siła grawitacji? Wszystkie otaczające nas konstrukcje również dumnie pozostają w równowadze. Wiele starożytnych budowli, mimo upływu tysiącleci i trzęsień ziemi wciąż zachwyca nas swoim pięknem i doskonałością konstrukcji. Na wykładzie, poznamy tajemnice pozostawania w równowadze, dowiemy się co to jest środek ciężkości i nauczymy się go wyznaczać. Zdobytą wiedzę zastosujemy w wielu eksperymentach i konstrukcjach, po których (miejmy nadzieję) uda się przejść.
  Pierwszy wykład dla Odkrywców „Zasady zachowania w mechanice” odbędzie się w Sali Audytoryjnej nr II, następnie o godzinie 11:15 zaprosimy Was do Sali Audytoryjnej nr III na wykład „W równowadze”.

 • Młodzi Naukowcy, Eksperci
  Wszystkich chętnych na pozytywną dawkę wiedzy zapraszamy na trzy wykłady, które rozpoczną się w samo południe o godzinie 10:30. Czeka na Was nauka w najlepszym wydaniu!
  • 10:30 – 11:05 wykład z pokazami Siły Wszechświata Wszechświat zbudowany jest z cząstek elementarnych i próżni. Wszystkie bardziej złożone formy materialne powstają dzięki oddziaływaniu cząstek ze sobą. Zgodnie z wiedzą współczesną, w przyrodzie istnieją cztery podstawowe typy oddziaływań: elektromagnetyczne, grawitacyjne, silne i słabe.
  • 11:15 – 11:50 wykład z pokazami Zasady zachowania w mechanice Poprzez analizę licznych eksperymentów sformułujemy zasady zachowania energii, pędu i momentu pędu. Pokażemy, jak prawa te ułatwiają nam rozumienie zachowania ciał w ruchu postępowym i obrotowym. Scharakteryzujemy również siłę i moment siły ukazując ich wektorowy charakter.
  • 12:05 - 12:40 wykład z pokazami W równowadze. Wiele starożytnych budowli, mimo upływu tysiącleci i trzęsień ziemi wciąż zachwyca nas swoim pięknem i doskonałością konstrukcji. Zmieniły się materiały i technologie, ale podstawowe zasady projektowania pozostały bez zmian. Poznamy je na wykładzie, a nawet zastosujemy, budując kilka mostów, po których uda się przejść.
  Pierwszy wykład dla Młodych Naukowców i Ekspertów, Siły Wszechświata odbędzie się w Sali Audytoryjnej nr I, następnie zaprosimy Was do Sali Audytoryjnej nr II na wykład Zasady zachowania w mechanice a po nim udacie się do Sali Audytoryjnej III na wykład W równowadze.

Plan w pdf do pobrania tutaj.

Zapraszamy!

Dawka pozytywnej energii, dobrej zabawy i nauki gwarantowana!