Wykłady Otwarte Uniwersytetu Śląskiego Dzieci – 15 września 2018

Aule Instytutu Matematyki, ul. Bankowa 14, Katowice

Drodzy Studenci, zapraszamy wszystkich na otwarte wykłady w sobotę 15 września. Zaproście i zabierzcie ze sobą rodzeństwo, kolegów i przyjaciół – wstęp wolny dla wszystkich.

Program wykładów:

Poszukiwacze
(5-6 lat)
Odkrywcy
(7-9 lat)
Młodzi Naukowcy
i Eksperci
(10-15 lat)
9.00 - 9.40 Potęga ciśnienia
im. Waleriana Pańki

10.20 - 11.00   Potęga ciśnienia
im. Waleriana Pańki
11.30 - 12.10     Potęga ciśnienia

Potęga ciśnienia
Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, ze żyjemy na dnie oceanu powietrza, które, choć niezauważalne na co dzień, wywiera na nas ogromną siłę. Jeśli zanurzymy się w oceanie wody, nacisk ten może wzrosnąć nawet tysiąckrotnie. Co ciekawe, ciśnienie opisane kilkoma prostymi prawami fizyki, pozwala nam nie tylko latać i pływać, ale także oddychać, pić, używać ognia, gotować i wykonywać tysiące innych codziennych czynności. Jest nam po prostu niezbędne do życia.

Wszechobecne fale
Zwykle fale kojarzą się nam z falami na wodzie, ale któż nie słyszał o tajemniczych falach eteru, falach sejsmicznych, falach radiowych, czy ostatnio odkrytych falach grawitacji. Można się na nich kołysać, można surfować, ale dzięki nim można też obejrzeć program TV, posłuchać muzyki, porozmawiać przez telefon czy zachwycać się pięknem krajobrazu. Są wszechobecne i niezastąpione. Można je łatwo opisać kilkoma prostymi parametrami i zrozumieć obserwowane wokół zjawiska.

Zapraszamy również na przesłuchania wstępne do Chóru Uniwersytetu Śląskiego Dzieci Gioia!
Przesłuchania odbędą się w sobotę 8 września, o godz. 10.00, a także 15 września, w godz. 10.00 – 12.40, w sali dydaktycznej nr 204, Uniwersytet Śląski, ul. Bankowa 14.
Studentami Chóru Gioia mogą zostać także dzieci i młodzież niebędące studentami Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie UŚD www.dzieci.us.edu.pl w zakładce „Chór”.