Wykłady otwarte UŚD

 
logo Osobliwości Świata Fizyki

Drodzy Studenci, Szanowni Rodzice,

każdego roku, przed inauguracją i rozpoczęciem zajęć Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, zapraszamy Was wraz z rodzeństwem i kolegami na wykłady otwarte. Odbywają się one zawsze pod koniec września. Ze względu na aktualną sytuację, wykłady nie będą tym razem dostępne na żywo, lecz wyjątkowo, za pośrednictwem serwisu YouTube oraz platformy Zoom. Stosowne linki otrzymacie na Wasze adresy e-mailowe za pośrednictwem Biuletynu Informacyjnego UŚD.

W tym roku na wykłady zapraszamy w sobotę 26 września, o godzinie 10.00. Będą to wykłady realizowane w ramach cyklu Osobliwości Świata Fizyki i Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego.

1. Równowaga ponad wszystko

Na czym polega tajemnica starożytnych budowli, które przetrwały tysiąclecia i trzęsienia ziemi? Czy do ich budowy potrzebna była wiedza pochodząca od obcych cywilizacji? A może zasady projektowania układów zdających się przeczyć prawom grawitacji nie są wcale aż tak skomplikowane? Kiedyś nie było przecież komputerów - kilka prostych zasad pozwalających na budowę akweduktów, wieżowców czy przepraw przez rzeki, poznamy eksperymentując na wykładzie, a nawet zastosujemy je, budując konstrukcje stabilnych mostów, przez które odważymy się przejść.

2. Zakręcony świat

Wiemy, że Ziemia, na której mieszkamy wiruje i ma kształt spłaszczonej kuli. W codziennym życiu, co prawda nie odczuwamy jej ruchu obrotowego, ale świadczy o nim wiele mechanizmów przyrody i eksperymentów, które możemy wykonać. Na spotkaniu zobaczymy jak ruch obrotowy układu wpływa na przebieg zachodzących w nim zjawisk. Wyjaśnimy, dlaczego odnajdując na niebie Wielki Wóz, potrafimy wskazać kierunek północny, co łączyło zmianę trajektorii rakiet V1 z pasatami, jak wahadłem potwierdzono ruch obrotowy naszej planety, a nawet dlaczego cyklony na półkuli północnej wirują zawsze przeciwnie niż wskazówki zegarka.

Obecnie wykłady są w przygotowaniu, a w nagraniach pomagają nam Wasi koledzy - studenci UŚD.

Zapraszamy !

Dziekanat UŚD

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe 2020 (foto: Barbara Jendrzejczyk)

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe 2020

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe 2020

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe 2020

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe 2020

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe 2020