Zaczarowana kinowa rzeczywistość, czyli o magicznych mocach drzemiących w kinie i każdym z nas

 

Spotkanie z magią kina już za nami, choć chciałoby się powiedzieć ”chwilo trwaj”! Czy możliwe jest utrwalenie mijającej rzeczywistości? Dziś wiemy, że tak i traktujemy to zjawisko zupełnie naturalnie…lecz, czy było tak zawsze? Jak wiele prób, błędów, powtarzanych wielokrotnie doświadczeń, prowadziło do osiągnięcia współczesnych możliwości kina? Wykład, w którym z wielkim zainteresowaniem uczestniczyliście, przybliżył Wam, w jaki sposób powstały pierwsze obrazy, czym była camera obscura, kto wynalazł taśmę celuloidową i dlaczego wynalazek ten, miał tak wielki wpływ na rozwój techniki kinematograficznej.

Wiecie także, że za pierwszych twórców filmu ruchomego w historii kina uznawani są bracia Auguste i Louis Lumiere, którzy w 1895 roku opatentowali urządzenie zwane kinematografem, a następnie zorganizowali pierwszy publiczny pokaz filmowy, który odbył się w Paryżu. Wśród ich pierwszych filmów znalazły się dokumentalne Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie.  

Podczas wykładu podróżowaliście na Księżyc i śmialiście się z magikiem kina niemego Charlie Chaplinem. Wiecie już kiedy film został udźwiękowiony i jak wiele gatunków filmowych istnieje w chwili obecnej. Rozumiecie także, dlaczego tak przyjemnie jest być widzem i, czy każdy może stać się twórcą filmowym.

Jeśli jesteście ciekawi tych i wielu innych tajemnic kina, tworzących jego niepowtarzalną magię, zapraszamy do naszej nowej grupy twórczej Kocham Kino!
Szczegółowe informacje podamy już wkrótce.

Fotorelację z wykładu w Kinie Helios w Sosnowcu możecie zobaczyć w zakładce Relacje z zajęć.

Życzymy wiele uśmiechu i niezapomnianych wrażeń!
Kolegium Naukowe