9.00 – cały dzień, Czytanki Sowy Usi ( YouTube) Żelazny Olbrzym. Czyta dr Magdalena Szubka
Autor: Ted Hughes, Ilustracje: Chris Mould, tłumaczenie: Michał Rusinek. Wydawnictwo: Skład Papieru 2021
W jaki sposób jednocześnie zburzyć kilka drapaczy chmur, wzburzyć wodę w oceanach i wywrócić wszystkich rowerzystów na świecie? Kto może wylądować na Słońcu? Czyim ulubionym smakołykiem są kuchenki gazowe? Czy Żelazny Olbrzym może być dobry? Czy istnieje gorszy stwór od takiego olbrzyma? Odpowiedzi na te i wiele innych, równie zaskakujących pytań znajdziecie w czytance „Żelazny olbrzym”. Świetne opowiadanie o niezwykłej przyjaźni małego chłopca i wielkiego olbrzyma, o ludzkich uprzedzeniach, ocenianiu po wyglądzie i pozorach i o tym, że prawdziwe wartości skrywane w sercu mogą być wydobyte dzięki cierpliwości, odwadze, tolerancji i poświęceniu. Baśń o akceptacji, empatii i przyjaźni ponad podziałami. Kultowa powieść dziecięca w nowej odsłonie, napisana przez Teda Hughesa w 1968 roku i wzbogacona o cudowne ilustracje Chrisa Moulda, nie tracąc nic ze swej świeżości i polotu wciąż przyciąga pokolenia nowych czytelników oferując niepowtarzalne emocje.
9.00 - 10.00 Szyfrowanie nie tylko na ekranie. Wykład (ZOOM) - mgr inż. Agnieszka Marekwia-Wójcik
Temat szyfrowania w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważny ze względu na bezpieczeństwo. Wiedza z zakresu kodowania/szyfrowania przydaje się w każdej dziedzinie życia. Studenci zapoznają się z różnymi metodami szyfrowania/kodowania. Pokażemy praktyczne przykłady jak można szyfrować bez użycia komputera.
10.15 – 11.15 Opowieść o Straszkach z wierzeń Śląskich Wykład (ZOOM) - mgr Agnieszka Matejuk
Zajęcia stanowią przykład lekcji regionalnej. Mali słuchacze dowiedzą się z niej ciekawostek m.in na temat śląskich wierzeń, elementów gwary i opus stroju śląskiego. Wyjątkowo atrakcją będzie to, że w zajęciach zostanie wykorzystany Kamishibai - teatr ilustracji.
12.45 – 13.45 Od sandałów z juki do butów pirata, czyli szybka podróż po historii butów. Wykład (ZOOM) - mgr Katarzyna Grudniewska
Buty to jeden z najciekawszych wynalazków człowieka. Ich niezwykła historia opisywana jest nie tylko przez historyków ubioru czy sztuki, ale także antropologów czy filozofów! Wszystkich chętnych zabiorę w niezwykłą podróż, podczas której dowiecie się kiedy powstały pierwsze buty, w której części świata noszono socci, czym charakteryzują się buty noszone przez mitologicznego Hermesa, podczas której wojny większość szewców została powołana do armii oraz gdzie w Polsce i na świecie można oglądać obuwnicze zabytki. Spróbujemy wspólnie zrozumieć złożoność procesu produkcji obuwia, a także dowiemy się kiedy but, oprócz swojej funkcji ochronnej, zaczął być ważnym, estetycznym dodatkiem do reszty ubrania.
14.00 – 15.00 Dlaczego czasem masz ochotę wysłać swoich rodziców na Marsa? Wykład ( ZOOM) - dr Jagoda Sikora
Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego czasem złościmy się na siebie w rodzinie, to zapraszam Cię na ten wykład. Opowiem w trakcie tego spotkania dlaczego czasem dzieci „zarażają” się złym nastrojem od rodziców i dlaczego czasem towarzyszą temu ogromne emocje. Wytłumaczę co można zrobić, żeby nie wpadać w takie emocjonalne pułapki.
15.15 – 16.00 Czy chłopaki nie płaczą a dziewczynki się nie złoszczą? Regulacja emocji pod lupą psychologa. - dr Jagoda Sikora Wykład otwarty (ZOOM)
Jeśli jesteś ciekawy/a jak bardzo zmieniło się podejście do regulacji emocji u dzieci na przestrzeni ostatnich lat, to trafiłeś na dobry wykład. Podczas spotkania dowiesz się czy powielane mity na temat regulacji emocji (zwłaszcza te związane z płcią) są prawdziwie. Usłyszysz również jak rozwija się regulacja emocji u dzieci oraz jak dorośli radzą sobie (albo i nie) ze swoimi emocjami. Dowiesz się również dlaczego tłumienie emocji, może skończyć się dla Ciebie niezbyt korzystnie i co możesz zrobić zamiast.
Link do wykładu otwartego:
https://zoom.us/j/91360781837?pwd=TzFYRXFHY0s1M0JleXhhRXU4RWNPZz09
Meeting ID: 913 6078 1837
Passcode: wnve1Y
Do zobaczenia!
Dziekanat Uniwersytetu Śląskiego Dzieci