Zajęcia w sobotę - 21.11

 

WYKŁADY

1. Temat wykładu: „Historia brudu
Prowadzący: Wiktor Niedzicki
Termin: 21 listopada, godz. 09.00
Informacje organizacyjne:
Wykład będzie dostępny na kanale YouTube od godziny 09.00, bezpośrednio po wykładzie będzie spotkanie z wykładowcą red. Niedzickim na żywo i czas na zadawanie pytań (ZOOM) (link do wykładu i spotkania na ZOOM będzie wysłany w piątek)

Krótki opis wykładu:
Czy warto się myć? Co to znaczy być czystym? Czym pachnieli starożytni? Kiedy i czym się myli? Gdzie jest brud i kiedy może nam zagrażać? Kiedy powstało pierwsze mydło? Poznajmy wiele ciekawych historii i faktów związanych z brudem i jego wrogiem - higieną.

2. Temat wykładu: „Transformers. Świat owadów - od jaja po imago
Prowadzący: Andrzej Pająk
Termin: 21 listopada, 10.30

Informacje organizacyjne:
Wykład będzie dostępny na platformir ZOOM od godziny 10.30, bezpośrednio po wykładzie będzie spotkanie z wykładowcą na żywo i czas na zadawanie pytań (ZOOM) (link do wykładu i spotkania na ZOOM będzie wysłany w piątek)

Krótki opis wykładu:
Dokładne prześledzimy cykl rozwojowy owadów na przykładzie prezentowanych żywych gatunków, takich jak Goliathus goliathus największy żuk świata z Afryki. Omówimy specyficzne warunki w środowisku, jakie muszą być spełnione żeby owad w ogóle chciał się rozmnożyć. Podamy kilka przykładów, czasami bardzo śmiesznych. Będzie to pouczający wykład o miłości w trosce o przyszłe potomstwo w świecie owadów.

SEMINARIA

1. Temat: Czytanki Sowy Usi „Chłopiec z wyspy”
Czyta: dr Magdalena Szubka
Termin: 21 listopada, godz. 9.00 – 20.00 .

Informacje organizacyjne:
Seminarium będzie dostępne na YouTube w godzinach 09.00-20.00 (link do YouTube będzie wysłany w piątek)

Krótki opis zajęć:
„Chłopiec z wyspy” to przepiękna baśń, która zabiera czytelnika do niezwykłego świata morskich podróży i walki z mitycznymi potworami. Tajemnicza wyspa, uwięziony chłopiec i szczęśliwy, żyjący w harmonii z naturą lud, którego życie może ulec nieodwracalnej zmianie. „Chłopiec z wyspy” to książka jednocześnie współczesna i czerpiąca z klasycznych historii. Znajdziemy tu echa pirackich i rycerskich opowieści, uwielbianych przez dzieci na całym świecie. Odwołuje się do siły dziecięcej wyobraźni, ale jednocześnie skłania do refleksji nad naszym stosunkiem do natury, jak ważne jest życie w harmonii z przyrodą. Ta niezwykła historia współgra tu ze znakomitymi, sugestywnymi ilustracjami, stworzonymi przez autora książki i francuskiego artystę, malarza i ilustratora Maxa Ducosa. Jest to baśń o odkrywaniu tajemnic, zaufaniu, współpracy i odwadze. O niezwykłej przyjaźni między dwoma chłopcami: Tymkiem, który w baśniowym świecie odnajduje w sobie mądrość, odwagę i siłę, by pomóc przyjacielowi oraz bohaterskim, odważnym i oddanym Morganem. Odnajdziemy tu motyw walki o przyrodę, walki dobra ze złem ludu żyjącego w zgodzie z przyrodą, z ludźmi nie szanującymi zwierząt i otaczającego ich świata. Znajdziemy tu moc wyobraźni, przenikanie się baśniowego świata z rzeczywistością oraz moc niebezpieczeństw: budzące grozę stwory i wzburzony ocean. Znalezienie takiej wyspy może stać się marzeniem każdego dziecka! Wyobraźcie sobie, ukryte w Waszym pokoju, przejście do niezwykłego świata. Pewnego dnia odkrywacie je i bierzecie udział w przygodzie, o jakiej do tej pory nawet Wam się nie śniło!

2. Temat: „Świat owadów okiem entomologa
Prowadzący: Andrzej Pająk
Termin: 21 listopada, godz. 12.00

Informacje organizacyjne:
Seminarium będzie się odbywać na żywo na platformie ZOOM (link do spotkania na ZOOM będzie wysłany w piątek)

Krótki opis zajęć:
Na zajęciach zaprezentujemy najciekawsze eksponaty ogromnej kolekcji autorskiej. Omówimy warunki bytowania w środowisku naturalnym, a także w warunkach stworzonych przez człowieka, Poznamy zagrożenia dla motyli płynące z tytułu ludzkiej działalności i zmian środowiskowych. Zajęcia obejmą cały zakres tematyczny dotyczący entomologii. Poruszane zagadnienia: entomologia jako nauka, metodyka obserwacji i badań terenowych, celowość gromadzenia eksponatów muzealnych, metody połowu, sprzęt entomologiczny, metodyka preparatorska, budowa – jaki to owad? rozpoznawanie w obrębie rodzin, pozycja systematyczna, kolor, kształt, roślina żywicielska, jajo, imago, przeobrażenie zupełne i niezupełne, dymorfizm płciowy i geograficzny, mimikra, mimeza, gynandromorfizm, poznamy wrogów owadów, relacje społeczne i znaczenie owadów w relacji owad - roślina, owad - człowiek.

3. Temat: „Świat pająków
Prowadzący: Andrzej Pająk
Termin: 21 listopada, godz. 13.00

Informacje organizacyjne:
Seminarium będzie się odbywać na żywo na platformie ZOOM (link do spotkania na ZOOM będzie wysłany w piątek)

Krótki opis zajęć:
Na zajęciach bezpiecznie spotkamy się z wieloma gatunkami dużych, żywych pająków ptaszników i omówimy środowiska, w których żyją. Poznamy ich ciekawe zwyczaje i dziwne zachowania. Zagadnienia poruszane na wykładzie: okres pojawienia się na Ziemi, ewolucja, środowiska, w jakich występują, odkrywanie nowych gatunków, rodziny pająków, jad i jego znaczenie, strategie łowieckie różnych gatunków, budowa ze wskazaniem na różnice w budowie owad – pajęczak, dojrzałość, dymorfizm płciowy, rozmnażanie, hodowle amatorskie – wymagane warunki, pożywienie, bezpieczeństwo w hodowlach i postępowanie w przypadku ukąszeń.

4. Temat: „Miłość w świecie zwierząt
Prowadzący: Patrycja Tarasek
Termin: 21 listopada, godz. 14.00

Informacje organizacyjne:
Seminarium będzie się odbywać na żywo na platformie ZOOM (link do spotkania na ZOOM będzie wysłany w piątek)

Krótki opis zajęć:
Filozofowie niejednokrotnie zastanawiali się czym jest miłość, nieśmiało spoglądająca na nas z różnych kątów naszego życia, jako wyjątkowe uczucie... a jak wygląda miłość w świecie zwierząt, gdzie żaden koń, wróbel czy jaszczurka nie zastanawiają się nad tym? Zajęcia, patrząc z wielu (zwierzęcych) perspektyw, poprowadzą studentów poprzez krótką historię "zakochania", starania o oblubieńca czy wybrankę, wspólnego życia "zakochanych", a także miłość rodziców do swoich dzieci.