Zapraszamy na zajęcia w sobotę, 13 marca 2021

 

Od 9.00 przez cały dzień: Czytanki Sowy Usi

„Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach”

  1. Peruwiański nauczyciel - Opowiadanie o solidarności,
  2. Juan, cukiernik mimo woli - Opowiadanie o wysiłku,

Autor: Teresa Blanch, Anna Gasol, Ilustracje: Valenti Gubianas, Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2018
Czyta dr Magdalena Szubka

9.00 – 10.00  Fizyka z jajkiem      Dr Adam Buczek, prof. PP     

Jajko jest obiektem o niezwykłych właściwościach, które pozwalają na wykonanie mnóstwa doświadczeń. W ramach wystąpienia przedstawimy te najbardziej interesujące. Pokażemy na przykład jak łatwo narysować jajo oraz do czego może doprowadzić jego obracanie.

10.15 – 11.15   Wpływ wynalazków na codzienność ludzi     Ewa Walewska

Wynalezienie koła wiele tysięcy lat temu rozpoczęło techniczną rewolucję, która trwa do dziś. Stworzenie żarówki pozwoliło ludziom wyrwać się z naturalnego cyklu dnia i nocy. Wynalezienie pasów bezpieczeństwa uratowało miliony ludzi przed groźnymi skutkami wypadku. Niektóre z rewolucyjnych wynalazków zupełnie odmieniły ludzką codzienność, a nawet sposób myślenia. Niektóre początkowo wzbudzały obawy (np. pismo). Niektóre zaczęto wykorzystywać do innych celów, niż było to w intencji ich twórców. Porozmawiajmy o wynalazkach!

11.30 – 12.30   Roboty do roboty   Red. Wiktor Niedzicki

Czy roboty to tylko zabawki? Zabawne konstrukcje chodzące, jeżdżące i tańczące bawią dzieci. Tymczasem dorośli zajmują się robotami, które muszą pracować. Zastępują ludzi tam, gdzie jest niebezpiecznie lub zadania przekraczają możliwości człowieka. Do ich konstrukcji potrzebne są nowe materiały, ale przede wszystkim detektory, które zastępują ludzkie zmysły. Takie urządzenia budują także studenci na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Roboty budowane w Polsce pomagają między innymi policji i wojsku. W czasie wykładu autor zaprezentuje własne filmy pokazujące działania robotów w naszym kraju.

13.00 – 14.00   Hakerzy w świecie zwierząt          Dr Andrzej Kędziorski

Zanim hakerzy pojawili się w świecie komputerów, na długo przed nimi wiele gatunków zwierząt "wypracowało" różne mechanizmy przejmowania kontroli nad zachowaniem innych gatunków, które są żywicielami, niezbędnymi dla ich przeżycia i rozwoju. Precyzja tej kontroli bywa nieraz zdumiewająca. Wykład przybliży ten fascynujący aspekt życia często - na pozór - nieciekawych zwierząt.

14.15 – 15.15  Wykład dla rodziców

Etykieta i savoir - vivre - komunikacja werbalna i niewerbalna dr Renata Jankowska prof. UŚ

Join Zoom Meeting

https://zoom.us/j/94251320651?pwd=cVJVNElSRUV0TkxkSFBNUE1aZ2R2QT09

Meeting ID: 942 5132 0651
Passcode: cQYh8r