Zapraszamy na zajęcia w sobotę 15.05.2021

 

9.00 – cały dzień Czytanki Sowy Usi YouTube
Duży Wilk i Mały Wilk. Czyta dr Magdalena Szubka
Autor: Nadine Brun-Cosme, ilustracje: Olivier Tallec, tłumaczenie: Jadwiga Jędryas. Wydawnictwo: Dwie Siostry 2021

Jeżeli chcecie się przekonać, czy ktoś taki, jak będący wielkim samotnikiem Duży Wilk może zaprzyjaźnić się z zupełnie innym od niego Małym Wilczkiem, posłuchajcie czytanki „Duży Wilk i Mały Wilk”. Jest to urocza, wzruszająca i niezwykle mądra opowieść o wielkich zmianach, jakie zachodzą dzięki małej istotce. O tym, jak trudno jest być miłym samotnemu wilkowi i jak bardzo mały wilk może zająć dużo miejsca w sercu. Wzbogacona pięknymi ilustracjami porusza tematy samotności, tęsknoty, potrzeby przyjaźni i radości, jaką ta przyjaźń daje.

„Wzruszająca opowieść o uczuciach, z których rodzi się przyjaźń.”

Opowiastka o staruszku i psie. Czyta dr Magdalena Szubka
Autor: Barbro Lindgren, ilustracje: Eva Eriksson, tłumaczenie: Katarzyna Skalska. Wydawnictwo: Zakamarki 2021

Posłuchajcie uroczej i wzruszającej historii o pięknej przyjaźni człowieka z psem. O tym, że szczera przyjaźń wnosi w samotne życie światło i radość. Przekonajcie się, jak silna może być potrzeba posiadania kogoś bliskiego, czy można dzielić się przyjacielem, czy warto jest być o niego zazdrosnym. Opowiadanie to pokaże Wam, że o przyjaźń trzeba dbać i nie można nikogo zmusić do polubienia nas, że prawdziwa przyjaźni polega na zaufaniu i szacunku do indywidualności innej osoby.

„O potrzebie przyjaźni, o radości z przyjaźni i o dzieleniu się przyjacielem.”

9.00 – 10.00 Warsztaty ZOOM

Zwierzątka z papieru II. dr Anna Szeremeta

Drodzy Studenci UŚD, przed nami kontynuacja wspólnej zabawy plastycznej przy wykonywaniu prostych zwierzątek z papieru. W celu wykonania naszych papierowych przyjaciół będziemy potrzebowali: kleju, nożyczek, czarnego flamastra, taśmy klejącej (bezbarwnej), zszywacza, kolorowych kartek z bloku technicznego lub rysunkowego (dwa dowolne kolory dla węża, dwa dowolne kolory dla rybki i słonia, oraz kolor szary). Można też przygotować i ułatwić sobie pracę drukując wcześniej i wycinając elementy dla węża w załączonym szablonie (2x na dowolnych kolorach) lub samodzielnie wyciąć kilka długich pasków z papieru. Pracować będziemy również z wcześniej przygotowanymi przez Was origami ,,piekło – niebo” – na zajęciach może zabraknąć czasu. Dlatego proszę, korzystając z linku poniżej, wykonajcie proszę piekło –niebo w jednym kolorze. Wybrany kolor będzie związany ze zwierzątkiem: pomarańczowy – lisek, czarny – szop pracz, biały – owieczka

(Link – jak zrobić piekło-niebo): https://www.youtube.com/watch?v=s0rnLmz9uaU

9.00 - 10.00 Wykład ZOOM

Krainy powszechnego topnienia. dr Michał Ciepły

W trakcie wykładu poruszone zostaną zagadnienia związane z reakcją lodowców i wieloletniej zmarzliny na ocieplenie klimatu. Przyjrzymy się z bliska tempu zachodzenia procesu topnienia lodowców w wielu miejscach naszego globu. Uczestnicy wykładu będą mieli możliwość dowiedzieć się na czym polegają sprzężenia zwrotne związane ze zmianami klimatycznymi. Zastanowimy się wspólnie jakie są prognozowane skutki topnienia lodowców oraz wieloletniej zmarzliny. 

10.15 – 11.15 Wykład ZOOM

Czy człowiek potrzebuje jeszcze przyrody? Mgr Ewa Walewska

Czy w dzisiejszym nowoczesnym świecie człowiek potrzebuje jeszcze przyrody? Czy w miastach żyje się lepiej niż poza nimi? Jak na nasz mózg działa wizyta w lesie? W czym natura jest lepsza od ludzi? Wykład odpowie na te i inne pytania dotyczące relacji człowiek-natura. Z zajęć Studenci wyniosą nie tylko wiedzę, ale i refleksję na temat współczesności.

11.30 – 12.30 Wykład ZOOM

Sztuka nowoczesna w pigułce. Neoplastycyzm w modzie, architekturze i sztuce. mgr Katarzyna Grudniewska

Na wykładzie i warsztatach otrzymacie ogromną pigułę wiedzy na temat niezwykle interesującego kierunku w sztuce jakim był neoplastycyzm. Nic Wam ta nazwa nie mówi? Nie martwcie się, wszystkiego się dowiecie! Przede wszystkim powiem Wam czym jest neoplastycyzm i skąd u Pieta Mondriana, głównego założyciela kierunku, zamiłowanie do kąta mierzącego 45 stopni. Zastanowimy się dlaczego artyści używali w szczególności czerwonego, żółtego i niebieskiego. Weźmiemy pod lupę przedstawicieli neoplastycyzmu europejskiego i światowego, odkryjemy co wspólnego z neoplastycyzmem miała najsłynniejsza szkoła projektowa Bauhaus i znany francuski projektant mody Ives Saint Laurent. Dowiemy się gdzie w Polsce możemy zobaczyć Salę Neoplastyczną stworzoną przez Władysława Strzemińskiego i poznamy najsławniejsze dzieła związane z tym kierunkiem. Stworzymy także własną, neoplastycystyczną kompozycję, która będzie świetnym utrwaleniem wiadomości na temat założeń kierunku i wykorzystania ich w sztuce, architekturze i w modzie.

12.45 – 13.45 Warsztaty ZOOM

Sztuka nowoczesna w pigułce.Neoplastycyzm w modzie, architekturze i sztuce. mgr Katarzyna Grudniewska

Przed warsztatami prosimy zaopatrzyć się w dwie czarne kartki A3 z bloku technicznego, taśmę malarską (20 mm szerokości), farby akrylowe (małe tubki wystarczą) w kolorach: biały, czerwony, żółty, niebieski + pędzle, paletkę malarska lub kawałek tektury, kubeczek z wodą, białą kartkę A4 z bloku technicznego, nożyczki i ołówek.

14.00 – 15.00 ZOOM

Ewolucja materii: Najstarsza sztuka jaskiniowa – list z przeszłości. dr Andrzej Boczarowski

Całą współczesną naukę opieramy na tym, co zrobili nasi poprzednicy. Co ciekawe, dotyczy to również humanizmu, obyczajowości I sztuki. Te główne pola działania człowieka nieustannie przenikają się od dziesiątków tysięcy lat. Pandemia przyniosła wiele zła światu, ale możne też znaleźć jej pozytywne skutki. Naukowcy uwięzieni w swoich domach, wbrew pozorom nie zrezygnowali z twórczej pracy i nie mogąc podróżować, wykorzystują czas na dokończenie zarzuconych projektów. I oto dowiadujemy się, że najstarsza sztuka jaskiniowa nie pochodzi z Europy, ale z Indonezji! Naskalne malowidła Sulavesi mają 45.500 lat i są przepięknej urody, ale najdziwniejsze jest to, że nie wiemy, kto je stworzył… Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, bądź na wykładzie!

15.15 – 16.00 Wykład otwarty z cyklu Okiem naukowca. ZOOM

Okiem Galileusza. dr Andrzej Boczarowski

Każda nowa praca naukowa oparta jest nie tylko o osiągnięcia własne, ale także wszystkich tych, którzy zajmowali się problemem wcześniej. Współczesny naukowiec bezustannie śledzi najnowsze, ukazujące się prace. Natomiast sięgając do podstaw nauki, dotykamy prac, które zawdzięczamy jej ojcom. Największym rewolucjonistą w historii astronomii, fizyki i nauk przyrodniczych był niewątpliwie Galileusz. Mimo upływu kilkuset lat, jego Sidereus Nuncius jest pracą wciąż czytaną. To pierwsze dzieło naukowe oparte o obserwacje, dokonane najbardziej wówczas wywrotowym urządzeniem, jakim była luneta, pozwala uznać Galileusza za prekursora nowożytnej fizyki.