Zapraszamy na zajęcia w sobotę, 6 lutego 2021

 

9.00 – cały dzień Czytanki Sowy Usi (YouTube)

1. Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach.
Wakacje - Opowiadanie o tolerancji.                      

Czyta dr Magdalena Szubka

Autor: Teresa Blanch, Anna Gasol, Ilustracje: Valenti Gubianas,
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2018

Niezwykłe opowiadanie o tym, że nie powinniśmy kierować się stereotypami, ale wierzyć w drugiego człowieka i jego dobre intencje. Warto uczyć się otwartości i tolerancji odmienności. Opowiadanie jest częścią zbioru „Wielka księga wartości” poruszającego ważne tematy dla dzieci w różnym wieku przedstawiając istotne i trudne problemy w przystępny a zarazem ciekawy sposób. Opowieści ukazują znaczenie poczucia własnej wartości, empatii, tolerancji, uprzejmości, solidarności oraz szczerości.

 „To książka, którą można czytać bez końca. To książka, która uczy nas zrozumienia i empatii. To książka, która pokazuje, jak żyć. Przepięknie zilustrowana "Wielka księga wartości" pomoże również dorosłym, którzy chcieliby w przystępny sposób opowiedzieć dzieciom, czym kierować się w życiu.”

 

2. Wielka Mała Niedźwiedzica.                                         
Czyta dr Magdalena Szubka

Autor: Paulina Chmurska, Ilustracje: Elka Grądziel,
Wydawnictwo: Wilga 2020

„Wielka Mała Niedźwiedzica” to opowieść o Małej Niedźwiedzicy podróżującej wraz z mamą Wielką Niedźwiedzicą po nocnym nieboskłonie z bardzo ważną misją. Muszą dostarczyć w bezpieczne miejsce tajemniczy pakunek z czymś niezwykle ważnym… Czy gwiazdozbiory mogą mieć przygody? Czy mają rodzinę? O tym wszystkim dowiecie się z tej książki uzupełnionej ciekawostkami  o Kosmosie. Posłuchajcie opowieści, poznajcie przeróżne gwiazdozbiory  i przekonajcie się jak skończy się wędrówka dwóch najbardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów na niebie.

 

9.00 – 10.00  - Wykład online na żywo (ZOOM)

Kosmos w naszym domu.                                                   
Red. Wiktor Niedzicki

Czy warto wyrzucać pieniądze na niepotrzebne badania naukowe? Po co nam wyprawy kosmiczne? Czy przeciętny człowiek coś skorzystał z tych wypraw na Księżyc? Każdy spacer do sklepu przynosi nam odpowiedź na te pytania. Dziś tanio kupujemy to, na co kiedyś zostały wydane miliardy. Od żywności przez baterie do okularów i narzędzia dla majsterkowiczów. Ochrona ofiar wypadków srebrzystą folią, przyłbice dla strażaków,  wygodne słuchawki, aparat w telefonie komórkowym to wszystko są efekty prac zrealizowanych na potrzeby wypraw księżycowych. Każdy z nas ma w swoim domu "kawałki" kosmosu, tyle, że nie każdy o tym wie. Na wykładzie opowiem o rozwiązaniach technicznych, które z kosmosu trafiły do naszych mieszkań. Zapraszam! Wiktor Niedzicki.

 

10.15 – 11.15 - Wykład online na żywo dla studentów i rodziców (ZOOM)

Fizyk medyczny partnerem lekarza.     
mgr Klaudia Mleczko

W dzisiejszej dobie zaawansowanych technologii, lekarz uprawiający współczesną medycynę, potrzebuje wparcia wykwalifikowanego personelu, który zna metody fizyczne wykorzystywane diagnostyce i leczeniu. Mowa tu  o fizyku medycznym. Terapia czy diagnostyka, bez analizy matematyczno-informatycznej, nie mają obecnie szansy na rozwój. Zaawansowane metody leczenia/diagnostyki wymagają współpracy wielu specjalistów, dlatego współpraca wyspecjalizowanego zespołu stanowi obecnie podstawę skutecznego leczenia. Na wykładzie przybliżę moim młodym słuchaczom pracę fizyka medycznego w dziedzinie radioterapii. Dowiecie się, na czym polega proces diagnostyki i terapii onkologicznej.

 

11.15 – 12.15      Seminarium

Polska noblistka Maria Skłodowska-Curie.                           
mgr Klaudia Mleczko

Podczas seminarium odpowiemy sobie na pytania czym jest atom i z czego się składa? Jakiej jest wielkości? Pytania te pojawią się nieomal same, gdy omówimy sylwetkę znanej polskiej noblistki - Marii Skłodowskiej-Curie.

Serdecznie zapraszam!

 

12.30 – 13.30 - Wykład online na żywo (ZOOM)
oraz
13.45 – 14.30 – Seminarium (ZOOM)

Ewolucja komunikacji.                                                         
dr Andrzej Boczarowski

Satelity obserwacyjne skierowawszy swoje czujniki w stronę wybrzeża Somalii – dalekiego kraju na północno-wschodnim krańcu Afryki –  fotografują niezwykłe zjawisko. Na zdjęciach dostrzegamy, jak nocą, całe  połacie oceanu rozświetlają się i gasną. Cóż to takiego? Tak komunikują się bakterie fotoluminescencyjne!

Przenieśmy się teraz na chwilę do małej kawiarni w Londynie, gdzie miało miejsce, z pozoru kompletnie niezwiązane z tym,  zdarzenie. Jest rok 1945, wojna właśnie dobiegła końca. Kilkoro  przyjaciół, którzy w czasie II Wojny Światowej pełnili służbę przy  brytyjskich radarach spotyka się w kawiarni. Jeden z nich stanie się po latach słynnym pisarzem, ale już jest wizjonerem. To Arthur C. Clarke, który na serwetce kreśli szkic – jak wyobraża sobie wykorzystanie sprzętu, który wojna po sobie pozostawiła – dla chwały i dobra ludzkości.

(…) Gdyby wystrzelić z Ziemi rakiety poruszające się z prędkością 8 km na sekundę, można byłoby umieścić je na orbicie wokółziemskiej. Trzy takie satelity, zsynchronizowane z sobą, powinny wystarczyć aby zapewnić łączność dla całej planety. (…)

Kilka miesięcy później szkic zostaje opublikowany, a potem staje się projektem całej współczesnej telekomunikacji.

 

14.45 – 15.45 - Wykład online na żywo (ZOOM)

Jak owady odbierają świat? Zmysły i komunikacja.
dr  Jacek Francikowski


W toku milionów lat ewolucji owady wykształciły różnorodne umiejętności służące zbieraniu informacji z otoczenia i komunikacji z innymi organizmami.  W trakcie wykładu przyjrzymy się bliżej, tym, czasem przedziwnym, owadzim rozwiązaniom, służącym do widzenia, słyszenia, czucia, smakowania i wąchania. Te możliwości stają się jeszcze ciekawsze, kiedy uświadomimy sobie, że służą one owadom do komunikowania się z innymi osobnikami swojego gatunku (np. mrówki w gnieździe) lub też z innymi gatunkami (np. mszyce
i mrówki). Nasza obecna wiedza na temat tych zjawisk wskazuje, że owadzia pomysłowość, a także złożoność ich relacji często przekracza nasze najśmielsze wyobrażenia.