Zaproszamy na sobotnie wykłady otwarte w UŚD

Uniwersytet Śląski Dzieci
zaprasza wszystkie dzieci i młodzież wraz z rodzicami
na Wykłady Otwarte!

Wykłady prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego odbędą się
w sobotę 24 września 2022r
w aulach im. Mikołaja Kopernika, im. Waldemara Pańki oraz w Sali nr 227
przy ul. Bankowej 14 w Katowicach.

Będą to wykłady z atrakcyjnymi i licznymi eksperymentami, prowadzone w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego:

Światło – jak widzimy świat?
Aula im. M. Kopernika, godz. 9.00

Woda – żywioł niezwykły
Aula im. W. Pańki, godz. 10.00     oraz

Poszukiwanie obcych form życia
Sala nr 227, godz. 11.00

Nie przegapcie tej okazji!
Zaproście rodzeństwo, kolegów i nie zapomnijcie zabrać Rodziców! :)

O wykładach

1. Światło – jak widzimy świat?
Naturalne światło Słońca nie tylko rozprasza mrok i dostarcza Ziemi konieczną do życia energię, ale jest dla nas również najważniejszym nośnikiem informacji. Rejestrujemy je dzięki zmysłowi wzroku, ale nie zawsze powinniśmy wierzyć własnym oczom. Poznamy nie tylko historię źródeł światła i podstawowe prawa optyki, ale przekonamy się także, jak widzimy świat i dlaczego czasem widzimy coś, czego nie ma…

2. Woda – żywioł niezwykły
Woda to jeden z czterech żywiołów. Kojarzy nam się z morzem, jeziorem, rzeką, deszczem czy śniegiem. To dzięki jej obecności Ziemię określa się mianem „błękitnej planety”. Woda stanowi główny składnik naszego ciała. Trudno nie przyznać, że zajmuje wyjątkowe miejsce w naszym życiu… Czy jesteście gotowi poznać jej tajemnice? Zapraszamy do wspólnych eksperymentów!

3. W poszukiwaniu obcych form życia
Odkrycie życia pozaziemskiego to tylko kwestia czasu. Z punktu widzenia nauki było wielką arogancją myśleć, że w wielkim Kosmosie jesteśmy sami.
A co Wy o tym myślicie. Ciekawe, co Wam wpadnie do głowy?
Autor pokazu z niecierpliwością czeka na Was i na udział w tej dyskusji.