Zaproszenie na wykład

 

Drodzy Studenci i Rodzice
w najbliższą sobotę w programie UŚD przewidziany jest wykład o niezwykle ciekawych przypadkach błędów, ślepych zaułkach i pomyłkach oraz ich konsekwencjach dla rozwoju nauki.

Błędy w nauce.
wykład wygłosi red. Wiktor Niedzicki 

popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki, ikona polskiej naukowej edukacji medialnej, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki.

Wykład odbędzie się 26 listopada o godz. 11.30 w Auli im. Andrzeja Pawlikowskiego w siedzibie UŚD
przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach.

Zaproście przyjaciół!  
Ten wyjątkowy wykład będzie otwarty dla wszystkich Waszych kolegów, przyjaciół
i rodzeństwa. 

Błędy w nauce – streszczenie.

Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Uczeni, którzy odkrywają tajemnice świata także mylą się. Galileusz, Newton, Einstein i wielu innych błądzili, zanim znaleźli właściwe rozwiązanie. Dziś jesteśmy mądrzejsi ich doświadczeniem.  Dziwimy się, „jak oni mogli?”! A może nie było innej możliwości?

Wbrew pozorom, nauka to nie jest nieprzerwany ciąg sukcesów. Jej istotą są błędy i pomyłki. Czasem uczeni przez stulecia żywią fałszywe przekonania o świecie. Trwają w błędzie. Bywa, że pomysłowy pomiar całkowicie zmienia rozumienie przyrody. Sprawdzanie, poprawianie wyników i dążenie do prawdy to mozolne powiększanie naszej wiedzy.

Popularyzator nauki, Wiktor Niedzicki opowie, w jaki sposób błędy wpływały na postęp nie tylko w fizyce. Dlaczego, mimo pomyłek, a czasem zwykłej nieuczciwości nauka rozwija się i z każdym rokiem wiemy więcej o budowie materii i budowie Wszechświata.

Dlaczego oszukiwali najwięksi uczeni? Jak poszukiwano najcięższych pierwiastków, skąd się wzięła największa pomyłka Einsteina, dlaczego tak trudno było określić, czym jest światło? Kto był największym oszustem w dziejach nauki? Czy dziś zdarzają się spektakularne oszustwa?

Zapraszamy na fascynującą podróż tajemniczymi, krętymi ścieżkami rozwoju wiedzy.

Redaktor Wiktor Niedzicki 

jest autorem ponad 900 programów telewizyjnych m.in. z cyklu: „Laboratorium”, „Kuchnia”, „Cyrk Fizyków” (zapoczątkowany w Instytucie Fizyki UŚ), „Nobel dla Polaka”, „Medycyna 2000 i 2001”, „Dzień Nauki” 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 „Dziedzictwo Einsteina” oraz około 100 filmów popularnonaukowych.

W dorobku red. Niedzickiego znalazły się także liczne artykuły prasowe i książki popularyzujące i promujące naukę oraz poświęcone sztuce i sekretom prezentacji w nauce, biznesie i polityce.