Oferta edukacyjna | grupy wiekowe

 

Poszukiwacze to najmłodsi studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Mają zaledwie 5–6 lat, ale wbrew pozorom są najbardziej wymagającą grupą. Poszukują własnych ścieżek. Jeśli coś ich zainteresuje, oddają się temu z wielką pasją, ale gdy zadanie zaczyna ich nudzić, to potrafią być nie do ujarzmienia. Zawsze uśmiechnięci, spontaniczni i reagujący niesłychanie emocjonalnie. Wiadomo, kiedy coś im się podoba i trudno nie zauważyć, że coś do nich nie przemawia. Są pełni energii i chęci wspólnego eksperymentowania. Czasami tylko ukradkiem uronią łzę z tęsknoty za mamą, tatą czy babcią. Na zewnątrz zawsze są odważni i bojowi. Prowadzić z nimi zajęcia to czysta przyjemność.

  Odkrywcy, to najliczniejsza grupa studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Tworzą ją uczniowie pierwszej, drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. Mają więc od 7 do 9 lat. Nazwa grupy w pełni oddaje charakter jej studentów. Odkrywanie i poznawanie siebie i własnych możliwości to dla nich najważniejsze wyzwania – stąd niezwykle staranny dobór wykładowców do potrzeb grupy. Odkrywcy są dociekliwi, wymagający i niecierpliwi. Uzbrojeni w ciekawość, prześcigający się w pomysłowości są zawsze chętni do wspólnego eksperymentowania i rozwiązywania zagadek przyrody i techniki. Reagują spontanicznie i żywiołowo. Są wśród nich zarówno humaniści, jak i wielbiciele nauk przyrodniczych, a także młodzi sportowcy, muzycy oraz plastycy. Niezależnie od zainteresowań, łatwo inspirować ich do ciągłej aktywności poznawczej, integracji z innymi studentami, nieustannego poszukiwania i podążania za własnymi pasjami i marzeniami.
  Młodzi Naukowcy to studenci, będący uczniami klas od 4 do 6 szkoły podstawowej. Stanowią doświadczoną grupę słuchaczy, mimo iż są w wieku od 10 do 13 lat, mają już za sobą mnóstwo eksperymentów i przemyśleń. Ich zainteresowania naukowe są bardzo wszechstronne: plastyka, biologia, fizyka, matematyka, medycyna, media, historia i wiele innych dziedzin. Młodzi Naukowcy są zawsze aktywni, radośni i wymagający. Po zakończeniu zajęć zawsze zasypują wykładowców pytaniami i ciekawymi uwagami. Są indywidualistami, którzy wyspecjalizowali się już w swojej dziedzinie. Wraz z kolegami tworzą jednak zwartą i zgraną grupę, która wspaniale współpracuje i dla której nie ma problemów nie do pokonania. Wspólnie tworzą wspaniałe projekty plastyczne, muzyczne oraz filmowe.
 

Eksperci to najstarsza grupa studentów na Uniwersytecie Śląskim Dzieci (13–15 lat). Większość z nich do pewnego stopnia rozpoznała już swoje talenty i predyspozycje. Wciąż jednak eksperymentują – dlatego, aby ułatwić im rozwijanie pasji i pogłębianie wiedzy, oferta seminariów jest dla nich poszerzona i przygotowana niezwykle starannie, uwzględniając ich różnorodne zainteresowania. W ciągu każdego semestru studenci uczestniczą w pięciu wykładach i pięciu seminariach prowadzonych przez naukowców, będących autorytetami w różnych dziedzinach wiedzy i życia. Zajęcia wprowadzają Ekspertów w akademicki sposób poznawania nauki, uczą samodzielnego myślenia oraz kształcą umiejętność pracy w zespole. Eksperci potrafią już wygłaszać własne teorie i wyrażać opinie, a także świadomie badać i analizować prawa rządzące światem.