Zapraszamy na zajęcia 12.12.2020

 

Spotkanie Uniwersytetu Śląskiego Dzieci – ONLINE 12 grudnia 2020

PROGRAM ZAJĘĆ 

9.00 - cały dzień i wieczór Czytanki sowy Usi – dr Magdalena Szubka,  YouTube 

1. „Ekspres Polarny” -
Autor i Ilustracje: Chris Van Allsburg, Wydawnictwo: Tekturka 2019

„Ekspres Polarny” to ponadczasowa opowieść o dziecięcej wyobraźni i magii świąt. Napisana w 1985 roku stała się klasykiem literatury dziecięcej i od tego czasu sprzedano ją w ponad 12 milionach egzemplarzy.

To opowieść o chłopcu, który nigdy nie przestał wierzyć w Świętego Mikołaja. Książka niesie przesłanie, że magia świąt będzie istnieć tak długo, jak długo w nią wierzymy.

„Zanurz się w tę magiczną świąteczną opowieść. Może i Ty usłyszysz dźwięk zaczarowanego dzwoneczka?”

2. „Boże Narodzenie w Bullerbyn”
Autor: Astrid Lindgren, Ilustracje: Ilon Wikland Wydawnictwo: Zakamarki 2020

„Dzieci z Bullerbyn” to arcydzieło literatury dziecięcej, wydrukowane po raz pierwszy w 1963 roku, na którym wychowało się już niejedno pokolenie dzieci na całym świecie.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn” to opowieść o tym, jak wyglądało Boże Narodzenie w Skandynawii w 40-tych latach XX wieku. Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt z pięknymi tradycjami i niezwykłą atmosferą. Ich zwyczaje świąteczne trochę różniły się od naszych, ale pomimo, że dzieci miały więcej obowiązków, przeżywały je z równie wielkim zaangażowaniem i radością.

3. „Dobranocki na Gwiazdkę”:„Z dziennika Świętego Mikołaja”
Autor: Roksana Jędrzejewska – Wróbel, Ilustracje: Ewa Beniak – Haremska, Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2018

„Dobranocki na Gwiazdkę” to pięknie wydany zbiór opowieści o magicznym czasie jakim są Święta Bożego Narodzenia. Każda opowieść niesie inne przesłanie, skłania do refleksji. Najpiękniejszy czas to czas zimowy, przedświąteczny a w takie wieczory dzieci lubią słuchać bajek, najbardziej tych o Świętym Mikołaju, Gwiazdce i świętach.

"Z dziennika Świętego Mikołaja" - Mikołaj nie może się doczekać listów od dzieci, jednak listy nadal nie przychodzą. Czy jeszcze ktoś w niego wierzy?

„W gwiazdkowym prezencie od znakomitych polskich autorów!”

9.00 – 11.00 Kryminalistyka - dr Joanna Stojer – Polańska, ZOOM

9.00 – 9.45 Wykład Warsztat pracy kryminalistyka - czyli siedem złotych pytań w teorii.
10.30 – 11.15 Warsztaty Jak szukać śladów - czyli siedem złotych pytań w praktyce.

Praca kryminalistyka polega na szukaniu i badaniu śladów. Ślady pomagają w rekonstruowaniu zdarzenia, możemy dowiedzieć się, co się stało i kto to zrobił. Dzięki badaniu śladów można rozwiązywać zagadki kryminalne. W walizce kryminalistycznej znajdują się pędzelki i proszki, które pozwalają zobaczyć ślady wcześniej niewidoczne. Są tam też opakowania z gipsem do wykonania odlewu śladu, np. buta w piasku czy błocie. Zawiera probówki i opakowania na różne substancje, które chcemy zbadać. Kryminalistyk korzysta zarówno z nowych technologii, jak drony i nowoczesne laboratoria, jak i współpracy z psem przy badaniu zapachu. Zapraszam na zajęcia z kryminalistyki!

11.30 – 12.30 Rzecz o lataniu – dr Jerzy Jarosz prof. UŚ, dr Anna Szeremeta,

11.30 – 12.30 Wykład Odwieczne marzenie ludzkości – rzecz o lataniu YouTube + ZOOM

(Premiera wykładu w UŚ odbyła się 8 grudnia 2020 w czasie święta liczby Pi)

Zawsze marzyliśmy o lataniu, ale zanim się tego nauczyliśmy czekało nas wiele wzlotów i upadków. Za to teraz potrafimy już latać na wiele różnych sposobów. Potrafimy wykorzystać do tego opór powietrza, potrafimy pływać w powietrzu jak ryba w wodzie, wiemy jak wykorzystać poduszkę, oczywiście powietrzną, mamy do dyspozycji skrzydła, śmigła i silniki odrzutowe, latamy na rowerze, na krzesełku, a nawet zupełnie bez niczego i to nawet nie machając rękami! Powstał też specyficzny katalog śmiałków, którzy na różne sposoby przelecieli nad kanałem La Manche! Po raz pierwszy zdarzyło się to już 235 lat temu z wykorzystaniem balonu napełnionego wodorem, a kolejne wyzwania i sukcesy były coraz bardziej niewiarygodne…

Zapraszamy na wykład, a po nim na pytania i dyskusję, a może zechcecie zmodyfikować któreś z doświadczeń?

12.45 – 13.30 Warsztaty lotnicze UŚD – dr Anna Szeremeta ZOOM

Na warsztatach poznamy praktycznie różne sposoby latania. Własnoręcznie zbudujecie kolejkę odrzutową, którą może podróżować Wasza ulubiona maskotka (jeśli nie jest zbyt ciężka!), papierowy samolot, który może wykonywać różne ewolucje oraz rakietę pneumatyczną o całkiem dalekim zasięgu… Na warsztaty przygotujcie , gumowy balonik, kilka rurek do napojów (najlepiej tych prostych), trochę plasteliny, kartkę ze starej gazety – dziennika, a także kilka kartek A4 lub z zeszytu, cienki sznurek lub nitkę, przezroczystą taśmę klejącą, kredki lub flamaster oraz nożyczki i… bądźcie gotowi na eksperymenty!

14.00 – 14.45 Fizyka baniek mydlanychdr Paweł Janowski, YouTube + ZOOM

14.00 – 14.45 Wykład Jak najmniej to jak najlepiej! Rzecz o magii (czytaj: fizyce) baniek mydlanych – nawet tych sześciennych :)

Na spotkaniu zostaną pokazane niecodzienne formy i postaci mydlanych błonek. Okaże się, że mogą mieć ważne praktyczne zastosowania, w tym nawet do rozwiązywania problemów matematycznych i komunikacyjnych!

Zapraszamy na wykład, a po nim na pytania i dyskusję z Wykładowcą.

15.00 – 15.45        Warsztaty    Oszustwa w świecie natury – Patrycja Tarasek,  ZOOM

Zazwyczaj skłonni jesteśmy uważać, że fałsz, oszustwa, podstępy, skomplikowane plany są domeną ludzi, a zwierzęta są szczere i nie mają zwyczaju kłamać. Co, jeśli powiem Wam, że nie tylko zwierzęta, ale nawet rośliny całkiem dobrze radzą sobie w świecie oszustw i podstępu? Na zajęciach zapoznamy się z tymi oszustami i poznamy ich motywacje i stosowane podstępy.